אז הלבשנו בית... גירסה 1.0

סיימנו תהליך ארוך של תיכנון והלבשת בית דופלקס בתוך בניין. נשמע משפט פשוט, אבל הרבה דם יזע ודמעות הוא מכיל. מספר הטעויות שעשינו היה גבוה, חלק ברי תיקון וחלק לא. למדנו במהלך הבניה הרבה דברים ושילמנו "שכר לימוד" יקר מאוד, וכמו תלמיד טוב אני אוהב לכתוב ולסכם. התחלתי לרשום לעצמי נקודות שלמדתי כדי שאני לא אעשה אותן פעם נוספת, ולאט לאט הרשימה צמחה וצמחה (לצערי הרב), והושקעו המון שעות בכתיבת הדברים.

הרשימה כוללת למעלה מ220 טעויות, טיפים, רעיונות, הסברים. כולן על סמך הניסיון שלנו, וקצת של חברים, ואין לנו מושג האם הם נכונים, מדוייקים, אבל יש פה הרבה "חוכמת הבדיעבד", חלק מהדברים מתבססים על אנשי מקצוע וחלק על תחושות שלנו. אבל בטוח זה יחסוך לקורא הרבה כאב ראש. אז את או אתה בונים בית – זו רשימה שכדאי לך מאוד לקרוא.

הרשימה בכוונה ממוספרת כדי שיהיה אפשר להתייחס. ראית טיפ שטותי, יש לך עוד רעיון, טיפ, תובנה, טעות שעשית ואתה רוצה להוסיף אותה לרשימה – מוזמן לשלוח לי ל 052-8308144 או למייל 345mail@gmail.com.

בהצלחה בבניית הבית, וקריאה מהנה

עופר

להורדת הקובץ כPDF כדי שניתן יהיה לשלוח/ לשתף חברים שמתחילים או באמצע לבנות בית ניתן ללחוץ כאן


10. גבס צביעה ותיקונים

1.10 תקרה צפה יכולה להיות מדהימה. האפשרויות בגבס הן בלתי מוגבלות, אבל לגבס יש גובה מינימום של עשר ס"מ. (הפרופילים שמחזיקים את לוחות הגבס) לכן בתקרה גבוהה יש אפשרות לעשות עם גבס דברים מדהימים, אבל כשהתקרה היא סטנדרט עדיף לוותר, כיוון שגובה של תקרה 2.60 זה גבולי בעין. למרות שראיתי גם דירות עם תקרה של 2.70 ויצא יפה מאוד.

2.10 חורים בקיר מתקנים עם אבקת גבס. שמערבבים שליש מים ושני שליש חומר והרי לנו שליכט לתפארת. החומר הזה טוב, אבל יש חומרים הרבה יותר טובים [שם גרמני, לא זוכר], ויש את השכפטל האמריקאי שהוא מוכן, ולא צריך לערבב, אך הטענה שהוא פחות טוב כיוון שהוא פחות חזק.

3.10 צביעה רגילה של בית נעשית בצבע אקרילן. קל לצביעה וקל לניקוי. אבל בית חדש, לרוב הצבע שהקבלן משאיר הוא צבע סיד, ואז יש לצבוע בהתחלה ב"צבע מקשר". ממש למרוח דבק על הקירות כדי שהצבע אקרילן ידבק לקיר. אחרת הוא יתקלף. איך מבדילים? מרטיבים את האצבע ומעבירים על הקיר, אם היא נקייה - אקרילן, אם היא מלאת צבע - סיד. אמממה... בצביעת הקיר לא יראו סדקים עתידיים. לכן יש שמעדיפים בבית חדש להשאיר את הבית בצבע סיד, להמתין עד סוף שנת הבדק, לדרוש תיקון של הסדקים בקירות (שקורים בגלל שהבית זז), ורק אז לצבוע.

4.10 צביעה - הסוד של הצביעה הוא: סבלנות. צריך לגלגל את הרולר ממש לאט, כיוון שאז כל הצבע עף לכל הכיוונים, וגם יוצא מלא צבע במקום אחד. צביעה איטית היא צביעה אחידה, מסודרת.

5.10 צביעה2 - לצביעה טובה צריך את החומרים הבאים: רולר, מקל לרולר, מגש רולר, מברשת, הרבה מסקנטייפ. למתקדמים: שליכט, שפכטל ונייר זכוכית. חפצי עזר: מברג לפתוח את הקופסא, כוס פלסטיק להעביר את הצבע מהפח למגש ומקל דק לערבב כל פעם את הצבע.

6.10 צביעה3 - לפני הצביעה חשוב לרצף את הרצפה בעיתונים, קרטונים, ניילון קשיח, וכו' חוסך מלא זמן ניקיון. את המשקוף בדלתות ובחלונות יש לצפות בצדדים במסקנטייפ. גם את הפנאלים ואת החיבור לתקרה (חשוב מאוד בצביעת קירות בצבע שלא לבן). עדיף לשמור על מסקנטיים בגודל אחיד, ואז להעביר את יחידות המסקנטייפ כיחידה שלמה לדלת הבאה. חשוב גם לטאטא את הקיר ולהוריד את כל האבק לפני הצביעה.

7.10 צביעה4 - בזהירות יש לדחוף עם מברג בצדדי השקעים ולהוציא את המגן של השקעים - ככה הם לא יצבעו יחד עם הקיר.

8.10 צביעה5- הצביעה מתבצעת עם רולר במשטחים הגדולים, ועם מברשת במקומות שלא נגישים לרולר [פינות, מעל חלונות והמזגן, בין הפנאלים לקיר]. שלא ישאר מקבצי צבע על הקיר ושיהיה צביעה אחידה - בתום צביעה של המשטח יש לעבור בשנית עם המברשת בלי צבע על כל המשטח ולהעלים גושי צבע, ולהשלים חלקים שלא נצבעו היטב.

9.10 צביעה6- צבע מתייבש, לכן השארת צבע במגש או בפחית לאורך זמן יתייבש ויצור גושים. צבע כזה ישאיר גושי צבע על הקיר בצביעה. לכן חשוב: לסגור את הפחית צבע בתום הוצאת הצבע, לערבב את הפחית לפני השימוש, לסלק ממגש הצביעה גושים גדולים.

10.10 צביעה7 - הצבע שעל המגש מתייבש ונשארים גושים במגש, לכן יש לכסות מראש את המגש בשקית ניילון גדולה, ככה המגש נשאר נקי, צבע לא ידבק למגש וקל להחזיר צבע לדלי במקרה שנשאר צבע במגש.

11.10 צביעה8 - בתום הצביעה יש להשרות את המברשות והמגש במים, אחרת הם יהיו אבן ולא יתאימו לצביעה הבאה.

12.10 צביעה9 - יש לתכנן את הצביעה, במקרה ויש כמה צבעים יש לעבור מצביעת הבהיר ליותר כהה, כך ניתן להשתמש במברשת בצבע היותר חזק.

13.10 צביעה10 - הכי חשוב בצביעה לנקות מיד כשעף שפריץ צבע, עדיף עם מגבון לח. אחר כך לנקות זה הרבה יותר לאט ומעצבן. לכן הכי טוב בסיום צביעת החדר מיד לעשות שטיפה, חוסך שעות עבודה כשהצבע מתייבש.

14.10 "צבע מקשר" - זה ממש דבק לכל דבר, לכן כשזה עדיין נוזלי קל לנקות, אבל אחר כך זה ממש קשה לגרד דבק מהריצפה והפנאלים. אסור! לשים עיתונים או קרטונים, זה נדבק ממש לרצפה ומסרב לרדת. השקעתי יותר זמן גירוד הדבק מהריצפה מאשר זמן צביעת החדרים. עדיף בתום כל צביעת חדר ממש לשטוף אותו.

15.10 בצביעה נוח לעבוד עם הילדים, אחד צובע עם רולר, אחד צובע עם מברשת, ואחד מנקה אחרי הצביעה. מכיוון שעבודה עם מברשת הכי מורכבת [שלא ישאר גושי צבע על הקיר, לא לצבוע את הפאנלים והתקרה בחיבורים] עדיף שהמבוגר יעשה זאת.

16.10 עבודה עם מברשת- במקומות גבוהים אפשר לשים את המגש על ראש הסולם, זה בדיוק מתאים, עם קצת דחיפות בקטנה. חוסך ירידת עשרות פעמים לטבול את המברשת ושוב לטפס על הסולם. אפשר להיעזר בילד שיטבול ויסחוט את המברשת ויגיש לך.

17.10 מברשת חדשה - במברשת שיער חדשה יש בהתחלה נטייה למברשת לאבד שערות על הקיר תוך כדי צביעה, יש להיות עירניים ולהוציא את השיערות מהקיר לפני שהן מתייבשות.

18.10 בחירת צבע - צבע נראה אחרת לחלוטין על קיר, בפרוספקט ובדימיון. לכן כשאומרים לכם האדריכל והמוכר בחנות תקנו צבע שמנת, זה מדהים... כדאי שתראו לפני איך זה נראה בקיר, כשיש צל מהחלון והתאורה לא מאירה את החדר - לי זה נראה כמו צבע של עובש. בנוסף, הזמנו צבע "כחול רויאל" לחדר של הבנים, והמוכר אמר שזה מדהים על הקיר - קיבלנו "כחול בני עקיבא", משהו זרחני מזעזע. לכן יש במקומות גדולים של טמבור ונירלט שאפשר ללכת ולבקש שיצבעו לכם על דף את הצבע שאתם מתכננים שתוכלו לראות בעיניים איך זה נראה. אבל גם אז זה נראה מאוד שונה בין הקטע הקטן לצביעת משטח גדול. אפשרות נוספת, שהיא כאב ראש לא קטן, היא לקנות דוגמיות ב20 ש"ח. לצבוע חלקים מהקיר בזמן אמת, ולוודא שזה בדיוק מה שאתם רוצים, לפני שאתם צובעים את כל החדר.

19.10 בחירת צבע2 - כשמגיעים לחנות לבחור צבע, יש מאות סוגי צבעים, והבדלים מאוד זניחים בין הצבעים ולא ממש ברור מה טוב. זה לא צבעים ברורים, אלא שילובים. לדוגמא, רציתי לבחור תכלת אבל במניפת צבעים יש שילובי צבעים בין כחול-לבן, כחול-ירוק, כחול-אפור, כחול-סגול. לכן חשוב להגיע לחנות עם המלצה לשם של הצבע, כי לראות צבעים דרך המניפה זה לא ממש קשור בין הצבע לבין מה שמקבלים בפועל. בכחול, פיספסנו בענק, אבל בתכלת יצא יפה. אז המספר הוא טמבור P1032. אולי בדיעבד במקום לקנות צבע חדש, היה צריך לערבב בבית לבן בתוך הכחול לקבל גוון יותר בהיר.

20.10 צביעת קיר - בצביעת קיר אחד בצבע אחר, ורוד או תכלת, צריך לפחות 2 ליטר צבע. ליטר אחד זה מספיק לקיר, בלי טעויות ובלי צביעה פעם שנייה. 2 ליטר זה קצת יותר מדי, אבל עדיף.

21.10 צבע מומלץ - צבעים שדומים ללבן, שמנת, צהבהב, וכו' הם כל כך דומים ללבן שפשוט לא רואים אותם, וזה לא מורגש. רק אם מתבוננים בחיבור בין הקיר לתקרה רואים את ההבדל, אבל זה בכלל לא מורגש ביום יום. לכן עדיף לצבוע לבן וזהו. חוסך המון עבודה, ולא צריך לשבור את הראש עם הגימורים בין התקרה לקיר. רק צבעים שונים משמעותית, כמו קיר ורוד או תכלת, שווים לדעתי צביעה.

22.10 צבעים - יש הרבה מבני דודינו שצבעים, זה מקצוע שלא מצריך מיומנות גבוהות, וכל אחד יכול להיות צבע. לכן יש אינפלציה בתחום, וניתן למצוא ל4 חדרים ב2000 ש"ח. הם לרוב עומדים ליד סניפי הום סנטר וכדומה, ומציעים לנכנסים ויוצאים צבע בזול. אם לא הייתי "חסכן" וצובע בעצמי זה אחלה עיסקה.

23.10 צביעת עץ - יש שני סוגים של עצים, צריך להתייעץ עם המוכר כדי להתאים את הצבע לארון. פחית צבע  קטנה מספיקה לארון 4 דלתות לשתי שכבות, או ארון שכבה אחת, ושידה 4 מגירות 2 שכבות. לאחר מכן יש לצבוע עם לכה כדי שהצבע לא יתקלף. אחלה חידוש רהיט.

24.10 צביעת עץ2 - הרבה יותר קריטי בצביעת עץ אם יש גושים בצבע, כי גירוד הגוש מהארון, מוריד את כל הצבע. וצריך לצבוע מחדש. לכן חשוב לצבוע את כל הפח צבע במכה אחת לפני הייבוש ויצירת גבושושיים. גם עדיף להשתמש ברולר קטן ספוגי למירקם אחיד. והספוג הזה חד-פעמי, אז בכלל עדיף לגמור ביום אחד.

25.10 צביעת עץ3 - כיוון שכל גירוד של העץ מוריד את הצבע, עדיף לבצע צביעה של העץ אחרי ההובלה ולא לפני, כי בהובלה הצבע יתקלף בכל מיני מקומות. אפשר לנסות לכסות בפצפצים - לא יודע האם זה מצליח.

26.10 צביעת עץ4 - במחשבה שנייה, לא ממש ממליץ לצבוע, כי גם אחרי מספר צביעות ולכה, עדיין כל שיפשוף חזק של העץ מגרד את הצבע ומשאיר פס של הצבע המקורי. ראיתי שיש צביעת רהיטים באמצעות תרסיס צבע, אולי זה עדיף.

27.10 צבעים מקצועיים עובדים עם פרוז'קטור אור. הם מאירים את הקיר וככה רואים את כל הפגמים, רק תזהירו את המקצוען שלא ישרוט עם הפוז'קטור את הרצפות...

28.10 גבס - לוודא אחרי התקנת הגבס שאכן הגבס ישר לכל האורך, ואין הפרשים של סנטימטר בין הקיר לבין הסוף של הגבס. בתקרה העצה פחות רלוונטית, כיוון שהרבה התקרות בישראל עקומות אז המתקין בונה את הגבס בצורה ישרה עם פלס, ולא מתחשב במרחק של הגבס מהתקרה.

29.10 גבס2 - במידה והגבס צריך להחזיק משהו כבד, כמו תמיכה לספרייה, עדיף שיהיה ריילס/פרופיל כפול. דהיינו, הגבס יש לו מסגרת אלומיניום שמחזיקה את לוחות הגבס, במידה וצריך שהגבס יהיה יותר חזק, עושים מסגרת רחבה יותר מאלומיניום, וככה ניתן לחבר לו מדפים בצורה יותר בטוחה ויציבה.

 

11. הובלה

1.11  ארגזים- קרטונים של יחידות מזגן מעולים לאריזת בגדים. זה מתאים בול לרוחב של הבגדים, לוקחים ערימה מהארון ומניחים בארגז.

2.11 הכנת הארגזים - יש לסמן כל ארגז בצורה בולטת, או בסימן או בצבע. כשמגיע המוביל לבית החדש כשישנם עשרות ארגזים קשה להגיד למובילים היכן לשים כל ארגז אם הם לא מסומנים בצורה ברורה וקלה.

3.11 הכנה להובלה - יש לסגור כל ארגז בסלוטייפ, חפצים גדולים כמו ספה, מיטה עדיף לסכם עם המוביל שיעטוף את הפינות. יש למובילים נטייה לגרור דברים כשבעל הבית לא רואה.

4.11 מחיר ההובלה - חשוב לוודא את ההזמנה מראש, מה כוללת ההזמנה. ולפרט למוביל מספר ארגזים משוער, ספות, מוצרי חשמל, מיטות, שידות. כמה שיותר פריטים גדולים שלא יהיו הפתעות, ואז תבוא דרישת תשלום נוספת. מעוד כמה ארגזים לא יהיה סיפור - אבל שינוי משמעותי התוספת תהיה 5 שקל לארגז. אצלנו, בעל ההובלה למרות שהוא ידע שזה דירת 4 חדרים, שלח הצעת מחיר עם 30 ארגזים, לא שמנו לב, וכאשר הגענו ל60 ארגזים הוא דרש 10 שקל על כל ארגז נוסף... (וגם 60 ארגזים זה קצת, אנחנו העברנו לפני כ80 ארגזים).

5.11 ביטוח הובלה - לא בדקתי אצלי, אבל אני חושב שמין הראוי לשאול האם יש ביטוח לתכולה במקרה של...

6.11 בעת העברת החפצים הגדולים מיטות/ ספות חובה לעמוד ליד הפועלים ולשמור על המשקופים, קירות, תקרה. שלא בהעברה יגלחו את הקיר או יעשו חור במשקוף. ממש מבאס לגלות אחרי שהמובילים הלכו, ושילמת להם טיפ יפה שהם דפקו לך את הדירה והרהיטים.

7.11 טיפים - בתום ההובלה יש לוודא שכל הארונות, המיטות, הספות, השולחן הורכבו כראוי, ולא נעשה עבודה חפוזה כי הפועלים רוצים לחזור הביתה. מקובל לתת לפועלים טיפ, כדאי שזה הרגע לתת אותו. כך הם מרגישים מחוייבים לבצע את העבודה כמו שצריך ולתקן או לכוונן את הדלתות של הארונות.

8.11 אם ישנם בעלי מקצוע שעובדים בדירה לפני ההובלה וצריך במילא לבוא לפתוח להם את הבית - נוח כל פעם להעביר חלק מהציוד לבית החדש. זה משחרר את הבית הישן מארגזים, מאפשר שימוש חוזר בארגזים. הכי טוב להעביר בגדי חורף/קיץ שלא בשימוש, שקלים לסחיבה או כלי מטבח ותמונות שלא ישברו.

9.11 ביום ההובלה נסו "להיפטר" מהילדים הקטנים. שימו אצל האחות או הסבתא, זה מיקל באופן משמעותי על המעבר. מאפשר לעבוד באופן רציף, מבלי לרדוף אחר הקטנים שלא יפגעו מארגז או מברגים על הריצפה.

10.11 פירוק ארונות – כדאי להשקיע עוד כמה דקות בפירוק הארון יחסוך הרבה כאב ראש בהרכבה. לפני הפירוק לסמן מאחורי כל לוח עץ את הסדר שלו מימין לשמאל, וציור של חץ לכיוון למעלה. גם מאחורי המגירות לסמן את הסדר שלהן מלמעלה למטה. (מפתיע כמה מגירות זהות לא ניתן להחליף את המיקום שלהן בתוך הארון). בתום הפירוק את כל הברגים לשים בתוך שקית ניילון חזקה (ולא שקית סנדוויץ), ולקשור היטב. למשקיענים גם לצייר או לצלם את הארון טרם פירוקו. כמו הוראות של פאזל.

12. נגרות וריהוט

1.12 נגרות - מאוד יפה כשעושים ארון שהוא יהיה צמוד ממש לקיר, בלי הריווח של הפאנלים. האפשרות הזולה לעקור את הפנאלים. האפשרות היקרה לבקש מהנגר לעשות הגבהה לארון בגובה של הפנאלים והארון עצמו יושב צמוד לקיר.

2.12 מיטה בחדר הורים - שווה להשקיע עוד 10 ס"מ ברוחב של המיטה, וגם בגובה. זה נותן תחושה טובה מאוד בשינה.

3.12 מיטה מתכוונת - זה מגניב, במיוחד שזה חשמלי, אבל לטענת אנשים שקנו זה כמעט לא שימושי, מתקלקל, יקר לתיקון, ולישון על חשמל זה גם מסוכן בקרינה. לכן עדיף מיטה רגילה. אגב, מחקר צרפתי מעלה השערה שאנשים חולים בעיקר בסרטן העור דווקא במקומות שלא חשופים לשמש, כמו הגב או האגן, כיוון שיש קרינה מהקפיצים במיטה. מי יודע.

4.12 בעת הנחת המיטות, כיסאות, שולחנות עדיף לשים מדבקות שקופות או להבריג חוצצים לרגלי הרהיט שלא ישרטו את הריצפה בעת הההזה. במידה וזה חוצץ מפלסטיק רך זה גם מיקל מאוד את הזזה של הרהיט, משמעותי בחפצים כבדים שמזיזים לעיתים קרובות כמו שולחן.

5.12 תכנון תלייה בארון - בעת תיכנון ארון, עדיף לשים את מתקן התלייה כמה שיותר נמוך בארון, כיוון שהמדפים הכי שימושים בארון הם אלו שבגובה יד, והחלק ה"פעיל" במתקן תלייה הוא החלק העליון והחלק התחתון לא רלוונטי, אז רצוי לשים אותו כמה שיותר למטה. שנית, יש גובה סטנדרט של נגרים לתלייה, והוא יחסית גבוה ומתאים למעילים או שמלות, אם המתקן תלייה מיועד רק לחולצות יש לתכנן את גובה מוט התלייה נמוך יותר. מומלץ, בעת התקנת הנגר של מוט התלייה לשים חולצה סטנדרטית ועל פי גובהה לקדוח.

6.12 ארון קיר - מאוד יעיל יקר ויפה לעשות ארון קיר עד גובה התקרה. לכן צריך לוודא אצל הנגר שהארון הוא לא גובה סטנדרט, אלא שהוא מסתיים עד התקרה. מכיוון שהגובה לא סטנדרטי זה מייקר בצורה משמעותית את הארון, כי הנגר צריך להזמין לוחות עץ ארוכים יותר.

7.12 מיטה יהודית - יש שתי אפשרויות של חיבור גב למיטה, האחד חיבור הגב לקיר ולאחת המיטות ורק מיטה אחת זזה. זו אפשרות פחות טובה כי אם הזמן הגב מקבל עיקום. לכן עדיף לקנות מיטה שהגב מחובר לקיר בלבד, ושתי המיטות לא מחוברות אליו בכלל.

8.12 מיטה יהודית2 - במידה ולא חייבים אחסון, יותר נוח מיטות בלי ארגז מצעים. ככה הזזת המיטות נעשית בקלות.

9.12 כיסאות - חובה לשבת על כיסא או ספה לפני הזמנה, ראינו דברים מהמהמים בפירסומים, אבל כשיושבים מגלים שזה ממש לא נוח. המשענת ישרה ולא תומכת בגב, המשטח ישיבה נוקשה. אסור! לקנות כיסאות מאתרי אינטרנט.

10.12 הזמנת פרקט למדרגות - תוודאו מה החומר שאיתו המתקין עובד. מים הורסים פרקט, לכן עדיף שיהיה הרום מMDF ירוק, ושבמדרגה הראשונה שבאה במגע עם הרצפה יהיה ציפוי של סיליקון או סופר 7 נגד מים. אפשר לעשות במקום פרקט, בוצ'ר שזה יותר זול ויותר נוגד מים.

11.12 פרקט למדרגות - יש להגיד לקבלן שלא ישים מראש פאנלים במדרגות, כי בפרקט אין בצדדים פאנלים. בנוסף, עדיף לבצע את ההתקנה לפני הצביעה. הניסור של השיש לשם הנחת הפרקט ממלא את כל הבית באבק.

12.12 דלת - עדיף להשקיע עוד כמה מאות שקלים שהדלת תהיה דלת מוגנת מים, כיוון שלא רק באמבטיה הדלת נחשפת למים, אלא גם בשטיפת רצפות וכדומה. דלת שמנפחת זה מחזה מאוד לא נאה.

13.12 צבע פרקט - פרקט לריצפה זה דבר נהדר, למדרגות צריך כהה כדי שלא יראו כל ליכלוך, אבל לריצפה במשטחים גדולים כהה גורם לבית להיראות אפל. צריך בהיר שיתן אור בבית.

14.12 חובה לשמור על דלתות של ארונות סגורות, כיוון שבתוך צירי הדלת ישנם קפיצים שנהרסים כאשר הדלת פתוחה לאורך זמן.

15.12 נגרות בחוץ, כמו פרגולה או דק צריך לדעת שאם משאירים את הצבע כמו שהוא ורק מחפים בשמן שיגן העץ מפני מים (ולא צובעים) בעתיד הרחוק העץ יקבל גוון יותר צהוב בגלל השמש.

16.12 כשמתכננים יחידה מעץ לשים בתוכה מכשיר שנשלט בידי שלט (טלוויזיה, מערכת שמע וכו') חובה שיהיה בה חור בקידמת הדלת, כיוון שלא ניתן להשתמש בשלט, כי הקרן של השלט נחסמת בדלת העץ.

 

13. התקנת גז

1.13 תהליך הזמנת הגז - בהתחלה בוחרים את חברת הגז שמספקת את הבלונים בלבד. לאחר מכן מזמינים את מתקין גז שמתקין את ה"טלוויזיה" מעל שני הבלונים, וגם את הכיריים. (מחיר מצויין להתקנה בסיסית של שניהם הוא 550 ש"ח). את מתקין הגז אפשר להזמין חיצוני ואפשר של חברת הגז. לאחר מכן יבוא מתקין מטעם החברה לבדוק שאכן ההתקנה נעשתה באופן ביטחותי.

2.13 לבית ניתן להזמין בלוני גז קטנים שמספיקים בממוצע לשלושה חודשים כל אחד, סך הכל חצי שנה לשני בלוני הגז, או בלונים גז גדולים שהם פי 4 בגודל שלהם. המחיר למילוי שני בלוני גז קטנים בעמישרגז  290 ש"ח ובמעוז הגז 230 ש"ח, ובלוני גז גדולים 594 ש"ח בעמישרגז. המחיר לא כולל דמי פיקדון על הבלונים, שקטנים בעמישרגז 152 ש"ח ובמעוז 120 ש"ח.

3.13 צינור גז לכיריים - לפי החוק צריך שברז הגז יהיה מוצמד לדופן עץ של הארון ולא לדיקט שמאחורה, כיוון שהוא יותר חזק. יש לוודא שאכן ההתקנה כראוי, וגם שהקבלן עושה צינור גז מספיק ארוך מהרצפה שיהיה אפשר לחבר אותו לדופן. במידה ולא, הטכנאי גז יכול להאריך את צינור הגז בשתי אפשרויות הלחמה עם מבער והלחמה עם ברגים. כשזה ארון פתוח או מגירות הוא יבצע עם מבער, ואם הארון הוא מדפים יש לוודא שאכן הטכנאי יביא הלחמה עם ברגים.

4.13 קבלה לגז - חשוב לקבל ממתקין הגז קבלה על התשלום, ולוודא שיש לו ביטוח צד ג' על ההתקנה שלו, אם קרה חס ושלום תקלה בגז ההתקנה מבוטחת. בתשלום בשחור - אין תיעוד של העיסקה, ולכן גם לא יחול הביטוח.

5.13 לאחר התקנת הגז יש לבקש מהמתקין גז להמתין, לבדוק את העבודה שלו. להדליק את האש בכיריים, ולהריח את האוויר ולראות האם אין דליפה של גז. חבל מאוד שאחרי שהוא ילך מתגלה חור פיצפצון בהלחמה, או הברגה של סתומה 100% אחוז - וצריך לקרוא לטכנאי עוד פעם.

 

14. שונות

1.14 יש להימנע משימוש בחומרי ניקיון חזקים מדי, יש כאלה שפוגעים בצבע הריצוף. לא ראיתי, אבל ככה הזהירו אותי.

2.14 חברות ניקיון - יש כאלה שפשוט שופכים מים עם אקנומיקה לכל הכיוונים. זה נהדר, נקי ומריח נהדר. הבעייה שזה עף על הקירות, מטפטף בקירות שבמדרגות והכי גרוע פוגע בעץ של ארונות השירותים, בחלק התחתון של הדלתות קיר או המטבח, ומנפח אותו. חבל להרוס ריהוט עץ חדש, בגלל אי אכפתיות של מנקים שרוצים כמה שיותר מהר נקי. במקרי קיצון, הצפה של הבית במים יכולה לגרום לחילחול של המים בתוך הרובה וכניסה למתחת לרצפות.

2.14 הדברה - חשוב לבצע את ההדברה לפחות יומיים שלושה לפני המעבר, כי אסור לשטוף את הבית באותם ימים. הדברה בחצר פחות יעילה - כיוון שהשמש מפרקת את חומר ההדברה.

3.14 מקלחון - ישנם מקלחונים שמתקפלים ל2, זה מאוד מסוכן כשהברז רחצה עומד בראש האמבטיה, כיוון שקיפול לא נכון והזכוכית פוגעת בברז. רוב הסיכויים שהזכוכית מחוסמת, ולא תתנפץ לחתיכות דוקרניות, אבל לא נעים. לכן או קונים מקלחון שמתקפל ל4, או שהיחידה הפנימית לא מתקפלת אלא קבועה.

4.14 תחושת חיסכון - התחושה שלי שכל הזמן ניסנו לחסוך, אבל זה פשוט לא הולך. תמיד יש הוצאות, ועליהן תמיד יש הוצאות לא צפויות בשיעור ניכר (במיוחד לנוכח הטעויות שעשיתי). כל ההתנהלות הזו היא מאוד מתישה ומתסכלת. לטעמי, בדיעבד, יש לבצע השקעה גדולה של השוואה ובדיקה במוצרים היקרים או בעבודות היקרות (מטבח, מזגנים, גבס, מדרגות, מעקה, ריהוט) ופחות להשקיע אנרגיה בדברים הזולים (ניקיון, צביעה, נוי).

5.14 לקנות בלמים לדלתות, שלא ידפקו הקירות והידיות של הדלת.

6.14 בית חדש זה בית שכולו נקי ומושלם - ואז כל ליכלוך רואים, כל דפיקה כואב הלב, כל מגע של ילד הקיר מיד רואים את התוצאות. לאט לאט זה מתיש כל ההתעסקות עם הבית. במקום ליהנות מהבית החדש ושהוא ישרת את צרכים שלך, נהפכים לעבד של הבית...

7.14 לבדוק את עמידות המרצפות לשריטות. קנו מרצפת אחת ונסו עם מסמר לשרוט אותה, אצלנו כל גרירה של השולחן הכבד או המקרר משאירה שריטה שחורה על המרצפת.

8.14 לפני הדבקת טפט על הקיר לוודא שיש מספיק דבק. מאוד לא נעים להתחיל למרוח דבק על הקיר, ואז באמצע התהליך לגלות שאין מספיק דבק להדביק את כל הטפט, להשאיר את הדבק על הקיר ככה אי אפשר, וגם להדביק את הטפט בחלקו אי אפשר.

9.14 לאחר התקנת השיש, תוודאו שאין סימני עיפרון על השיש. אם יש - לבקש מהמתקין לנקות את כולם.

10.14 תליית דברים על הקיר- מסמר פשוט לא נכנס לתוך הקיר, חובה מסמרי פלדה כדי להחזיק תמונות. להחזיק דברים כבדים יותר צריך ממש לקדוח בקיר חור, לשים דיבל פלסטיק ולהבריג את המוצר לקיר. בלי דיבל, הבורג פשוט יחליק החוצה לנוכח המשקל.

11.14 בעת תליית תמונות חשוב למדוד את המרחקים, ושהמסמר יהיה בדיוק באמצע בין החלונות, או בין תמונות אחרות. במקרה שזה לא נקודת תלייה אחת, אלא שתי נקודות ויותר (כמו תלייה של שלט על דלת הבית, מדף, תמונה גדולה) יש להשתמש בפלס לוודא שאכן המסמרים באותו קו.

12.14 שעוני קיר שמיועדים לחדר שינה חובה שלא יעשו תיקתוק רועש, יש אנשים שזה מפריע להם לישון.

13.14 כחלק ממעבר הדירה הדואר מאפשר לך להירשם שהדואר שלך יעבור מהדירה הקודמת לדירה הנוכחית בחינם 4 חודשים, ובתמורת תשלום 69 עוד שישה חודשים נוספים.

14.14 אין לשים בריכת מים רצינית של ילדים על מרפסת, זה יכול להגיע גם למשקל של 4 טון.

5. עבודה עם בעלי מקצוע

1.5 הלוואי שהיה מקצוע כזה של closer - סוגר עסקאות, יודע על מה לריב בעסקה? מה אפשר לדרוש? איזה הטבות? האם התוספת שהציעו עליך היא פייק-הטבה? מה הסכום שממנו לא ניתן לרדת? איזה סיפורים הם שקרים ומה באמת? במקום מעצבת שתגיד לי איזה כרית לבחור, שיהיה closer שיחסוך לי אלפי שקלים.

2.5 קשה למצוא בעל מקצוע עם ידיים טובות. וגם מחירים טובים. אם מצאתם כזה אחד - תפרגנו לו ותמליצו לאחרים. זה חסד גדול לכולם. גם לתת לחברים אחרים לשלם על מוצר איכותי בזול וגם לבעל מקצוע שיודע שהוא יעשה עבודה טובה ויקבל פירגון מהרבה מזמינים.

3.5 בעל מקצוע טוב מתבאס על עבודה לא מושלמת. ראיתי שני בעלי מקצוע כאלה, שלא באשמתם, אלא בגלל תכנון לקוי שלי של המטבח וההכנה למזגנים כאב להם הלב לראות עבודה לא מושלמת. ככה אתה מזהה את הבעלי מקצוע, כיוון שהם יתנו מעצמם יותר כדי לעשות כמה שיותר טוב, ומבלי קשר לכסף. כי מבחינתם זה אומנות ולא רק פרנסה. בעלי מקצוע כאלה שווה לאמץ ולשמור באנשי קשר.

4.5 הנחת מזומן - לאחר שסגרתם מחיר, תגידו את משפט הקסם: "האם יש הנחה על מזומן?". לא רוצה לפרט ולא רוצה להיכנס לענייני חוק והלכה, אבל זה עובד לא רע.

5.5 להשוות, להשוות, להשוות - זה מתיש, מעצבן,  לא נעים לשגע אנשים, וגם קשה מאוד להבין מה כל אחד נותן ותמורת מה. אבל זה יחסוך לכם לפעמים יותר מ50%. בעיקר בבעלי מקצוע אך גם במוצרים. על סגירת המיזוג וספריית גבס קיבלתי שלוש הצעות: 12500, 7200, 5500. והבחור הזול עשה אחלה עבודה שבעולם. מוזמנים לראות.

6.5 להשוות2 - גם כשכמה חברים לוקחים בעל מקצוע, לא בהכרח שהוא הכי זול. יש המון אנשים שלא מחפשים זול, הם מחפשים מישו שיעשה את העבודה, וכמה שיקח - ייקח. חיפשנו בעל מקצוע בציפוי מדרגות, לקחנו מישו שכבר עשו אצלו עבודות ויצא נהדר. לאחר בירור קצר, נראה שהמחירים שלו ממוצעים לשוק. אחר כך גילינו שזה הממוצע המאוד גבוה יחסית לשוק. ואפשר היה לחסוך שם כסף בהזמנה. (מצד שני זה גם הימור, כשלא ראית עבודות בעיניים שהוא עשה).

7.5 להשוות3 - לא להשוות יותר מדי, אין לזה סוף. יש אינסוף מוצרים ומחירים, וגם למחיר הנפשי של לרוץ, להשוות, לבדוק, יש מחיר אמיתי. בריהוט עשינו יותר מדי השוואות וריצות, וביקשנו הצעת מחיר, והלכנו להוא, ואז חזרנו, ואז נסענו, וכבר שהגענו למסקנה שהשני יותר טוב וחזרנו אליו גילינו שהוא שהריהוט שהוא מוכר הוא בצבעים קבועים ולא ניתן להזמין צבע אחר, הקיצר, לא תמיד השוואה היא אכן נכונה. היא טובה אבל במידה.

8.5 לא לפחד לשאול, להתעניין, לבקש שיסביר. אומנם אתה יוצא אידיוט קצת, אבל מידע חשוב ניתן לקבל מבעלי מקצוע. ולרוב, מקצוען שאוהב את העבודה שלו יאהב מאוד לדבר עליה ולהסביר. זה גם דרך טובה להכיר את הבעל שמקצוע מולך.

9.5 להיות ברור על מה מדברים. הזמנו שתי מיטות מעמינח. התקשרו אלי לתאם הובלה ברביעי, סגרנו. אחר כך התקשרו לתאם הובלה בחמישי, התלוננתי מדוע הם משנים, אבל סבבה. ביום רביעי מתקשר אלי מוביל המיטה - אתה בבית? ואני באטרף, איך יכול להיות הרי דחיתם לחמישי? סיפור ארוך מה עשיתי. מסתבר שעמינח שלחו את שתי המיטות בשתי הובלות שונות. ואני דיברתי עם שני מובילים שונים.

10.5 גם אם בעל מקצוע בא לקחת מידות, תוודאו שמה שהוא לקח אכן תואם את מה שאתם רוצים. כי אצלנו היה ברור שהכיור יהיה עד הסוף, והתברר שהנגר העדיף לעשות סנטימטר ריווח כדי לא להיתקע עם חשש לקיר עקום. לכן גם אם הוא החליט מה טוב, צריך להיות על זה דיון. אותו דבר, בארון בחדר הורים, היה ברור לנו שזה יהיה עד התקרה, כשגילינו שיש מרווח של 30 ס"מ, הוא אמר אבל סיכמנו סטנדרט, וזה גם מאוד מייקר את הארון.

11.5 לא לקחת חברים - אחד המתקינים הוא חבר טוב שלי, אמרתי לעצמי אם כבר מישהו מרוויח - אשמח שזה הוא, ואני יודע שהוא לא ירמה אותי וגם הוא עשה לי מחיר מעולה. אבל, כשהוא שכח להביא חלק ולכן עשה עבודה פחות מדוייקת - קשה לכעוס עליו ולדרוש ממנו לבצע עבודה טובה.

12.5 להגיד לא - מוכר טוב ינסה לדחוף לכם כמה שיותר מהר את קניית המוצר, במיוחד זה עובד כשהשווית בחנות אחרת ואתה יודע שהוא זול במוצר מסויים מתוך החבילה, אז אתה מאשר את כל החבילה. חשוב להחליט האם זה מגיע ממקום של לחץ ואז להגיד "תודה" אני אחשוב על זה. אני נפלתי בדיוק במקום הזה.

 

6. מיזוג

1.6 מזגנים נחלקים לרגילים ולאיוונרטר, האינוורטר חסכוני יותר כיוון שהוא משנה את התפוקה שלו בהתאם למתרחש בחדר. לכן הוא יפחית את הקירור שאם במילא החדר קר. אבל, החיסכון שלו הוא לרוב זניח. במיוחד שמרבית המזגנים הרגילים הם דירוג אנרגטי A. העוד כמה שקלים שהוא יחסוך בחודש לא שווים את העלות הרכישה ההתחלתית הגבוהה והתיקונים המאוד יקרים בהמשך. מניסיון של חברים.

2.6 כולם ממליצים על מזגני תדיראן Tadiran. וכמה מתקינים המליצו להתרחק מטורנדו, למרות שיש להם אחריות מורחבת של 5 שנים. אצלנו בשכונה כל הקרטונים של התקנות המזגנים, והיו עשרות כאלה, היו מתדיראן, חוץ מאחד שקנה סמסונג.

3.6 בהתקנת מיני מרכזי צריך לשלם למתקין בנפרד על ה"גריל". החלק שמכסה את פתח היציאה. יש סוגים שונים, הפשוט, דקור וסלוט. חלק מהמתקינים נותנים בחינם את הפשוט, וחלק דורשים סכומים הנעים בין 550 ל750 למטר. לרוב, פתח קטן רגיל הוא 80 ס"מ ופתח גדול הוא 1.5 מטר. אני שילמתי מאוד יקר, כיוון שהמתקין שיכנע אותי להשקיע בתריסים ישראלים מקוריים ו.. ו... ו... אחר כך גיליתי באינטרנט שאפשר להזמין את התריסים היקרים במחירים זולים בהרבה. באופן כללי, כל תריס  באינטרנט היה זול יותר מכל ההצעות של המתקינים בעשרות שקלים. (משמעותי כשיש כמה פתחים).

4.6 במהלך הבניה נשאלנו האם אנחנו רוצים לעשות הכנה מראש למזגנים. מבירור קצר הבנתי שזה אותו מחיר יעלה גם בסוף הבנייה, אז דחיתי. טעות מאוד רצינית. מכל בחינה זה גרוע. למה? כי למזגן יש שלושה "צרכים": חשמל, ניקוז וחיבור למדחס. לרוב, הקבלן עושה הכנה לחשמל וגם צינור ניקוז למים. אבל צריך לשלם בנפרד על כבל מאוד יקר שמחבר את המזגן למדחס החיצוני. אבל כשעושים מראש את הצינור היקר הוא יושב בתוך הקיר והמתקין מחבר הכל וסבבה. אבל כשלא עושים את זה צריך לקדוח בעת ההתקנה בתוך הקיר פתח החוצה ליחידה החיצונית, שזה מלכלך את כל הקירות בחדר, עושה פתח לא יפה בקיר, עולה יקר אם המקדח נתקע בבטון [קידוח בבטון מצריך קידוח עם מים, שזה תשלום נוסף וזה מלכלכך יותר הקירות והתקרה]. הצנרת יושבת מחוץ לבניין ואז צריך לשלם על שרוול פלסטיק יפה שיעטוף אותה, ואם אין שרוול עוטפים את זה בנייר דבק שלא מחזיק מעמד לאורך שנים בגלל השמש הקופחת. שתי פתרונות שמכערות את חזית הבית. הקיצר הטעות הכי גדולה שלי בהלבשת הבית. [אגב, יש כאלה ששמים את היחידה החיצונית מתחת לחלון וזה חוסך את כל הצנרת הארוכה. אני העדפתי מזגנים על הגג].

5.6 מחיר המזגנים. מכיוון שידעתי שאני רוצה תדיראן היה קל להשוות בין מתקינים וחברות. מסתבר שהיצרניות כמעט לא נותנות הנחות למתקנים ולחברות המשווקות, כך שכמה שביררתי וביקשתי הצעות מחיר זה כמעט אותו מחיר, זה מגיע להבדלים בעשרות שקלים בלבד. לכן, אם מנסים להשיג הנחה משמעותית שווה ללכת לחברות הגדולות. טרקלין חשמל או א.ל.מ להשיג הנחה דרך כרטיס חבר. למשל, למורים יש 4% הנחה בא.ל.מ - כך ניתן להשיג הנחה ממקום אחר. אבל... וזה מגיע בסעיף הבא.

7.6 הצלחתי לרכוש את החבילת מזגנים שרציתי כולל התקנה, בהנחה דרך א.ל.מ בפחות 2500 ש"ח ממה שרצו רוב המתקינים הפרטיים, והייתי ממש מרוצה. אבל יש דף של תוספות שצריך לשלם. על כל צינור התקנה מעל 2 מטר, 80 ש"ח הרמה של מזגן לגג, קידוח בבטון 200 ש"ח, קידוח בממ"ד 350 ש"ח. ניקוי תעלת מיזוג אוויר עם חנקן 200 ש"ח, הוספת פתח למיני מרכזי 500 ש"ח... הבנתם. אני שילמתי תוספת (לא כולל הסלוט) 2700 ש"ח התקנה. בעיקר בגלל שלא עשיתי הכנה מראש. בנושא הזה מול המתקינים הפרטיים יותר קל להתגמש, ולאחר מעשה ששוחחתי עם מתקין פרטי הוא אמר לי שהוא לא היה מחייב אותי על חלק מהדברים. האם זה היה קורה גם באמת, לא יודע.

6.6 עדיף יותר מאשר פחות - איזה מזגן לקחת? בחדרים קטנים נהוג לקחת 1 כ"ס, אבל שווה להשקיע עוד כמה שקלים ולקחת 1.2 כ"ס. כיוון שתפוקת הקירור שלהם שונה באופן משמעותי. כך גם בסלון אם יש סלון גדול עדיף לקחת 5 כ"ס - מבאס מאוד לגלות שהמזגן לא מצליח לקרר את כל הסלון בצורה טובה. אצלנו 4 כ"ח, למרות שהמליצו לנו 4, בקושי מתפקד כשמגיע שמש לתוך הבית או הבית מלא באנשים.

7.6 איזה מיני מרכזי 4 כ"ס - יש את הwave 40 שהיתרון המשמעותי שלו שהיחידה בתוך הדירה היא דקה יחסית, ולכן הנמכת הגבס פחות נוראה. אפשרות שנייה לקחת את ה47/3G שהוא יותר שמן ב8.5 ס"מ, שזה משמעותי בהנמכת גבס. אבל, הוא קצת יותר חזק בקירור ובחום, והכי חשוב הוא דירוג A, ולא דירוג F כמו הwave. כל המתקינים שדיברתי איתם, היה ברור להם משום מה לקחת את הwave.

8.6 מזגן רגיל בתדיראן יש שלושה סוגים: אמקור, סליינט ואלפא. לטענת המוכר בחנות אין הבדל, זה סתם עניין של מיתוג. גם המתקין טען שאין הבדל מלבד העיצוב של היחידה בחדר. זה פשוט גימיק שיווקי, ולמרות שמרבית הלקוחות קונים אלפא - אין הבדל בתפוקת המיזוג. אם לא אכפת לכם עיצוב חזית תיקחו אמקור - חיסכון של 700-300 ש"ח, משמעותי הרבה יותר כשקונים הרבה מזגנים. עדיף להשקיע את הכסף בעוד כוח סוס במזגן. אבל בתחושה שלנו, היה לנו אמקור חדש וסוויפט חדש, סוויפט יותר טוב.

9.6 מזגן מיני מרכזי 4 כ"ס עולה בסביבות 8-9 א. התקנה 4 א'. כאשר מזגן רגיל 1 כ"ס הכי זול ופשוש של הום סנטר מתחיל ב1000, של אמקור בסביבות ה1350. התקנה בסביבות 580 ש"ח, ופירוק והרכבה של מזגן ישן 150 ש"ח. ניסור של סורגים 150 ש"ח. כל תוספת של צינור מזגן 100 ש"ח למטר.

10.6 שבת - למרות שבמיני מרכזי (לפחות בתאדירן) יש אפשרות להפעלה וכיבוי אוטומטיים שלושה זמנים שונים, עדיף להתקין שעות שבת בלוח החשמל. יותר נוח לכיוון, מאפשר להאריך בשבת את המזגן.

11.6 מזגן עילי מול מיני מרכזי - מהרגשה שלנו, בהשוואה של שני מזגנים 4 כ"ח של חברת תאדירן בגודל חלל דומה, המזגן העילי הרבה יותר חזק בקירור שלו באופן משמעותי. הוא מקרר את כל החלל, אך רק לא נעים לשבת או לעמוד בקו ישר מולו.

 

7. חשמל ותאורה

1.7 לעשות שני שעוני שבת, אחד לתאורת לילה ואחד לתאורת יום. כדי שבשבת בלילה לא כל הבית ייכנס לעלטה, אלא יהיו אורות שדלוקים.

2.7 יש מתג לבלוייר, יש כאלה שאוהבים לשים אותו בקומה הראשונה כדי שיכנסו לבית ויכולו להדליק לעצמם. אני מעדיף למעלה כדי שאני אצא מהמקלחת לא אצטרך לרדת למטה לסגור את הבוילר. ויש כאלה שמכוונים שעון שבת לכל השבוע וזה מחמם להם את המים באופן קבוע מבלי להדליק ולכבות.

3.7 במטבח הנטייה לשים את המנורה במרכז החדר, אבל זו טעות. התאורה צריך להיות מעל השולחן שנמצא במטבח.

4.7 התאורה במטבח מתבססת לרוב על התאורה שבתקרה, אך כשעובדים על השיש, מבשלים או שוטפים כלים הגוף מסתיר את האור מהתאורה בתקרה. מומלץ לשים תאורת לד מתחת לארון מטבח עליון, זה גם מאיר את העבודה על השיש, וגם יפה אסתטית.

5.7 במטבח לא מספיק פס לדים רגיל, אלא צריך שהוא יהיה מוגן למים. שזה דבר יותר יקר. או שלהסתיר את הפס בתוך פרופיל פלסטיק או אלומניום.

6.7 לד - יש לד של 220V שמחברים אותו ישירות לשקע. זה נוח וקל, אבל לא חסכוני ולא רצוי במקומות שיש שם חשיפה למים. ויש לדים ב12V שזה הרבה יותר חסכוני אך צריך שנאי שיווסת את המתח שבשקע לחוט. השנאי גם מקטין את הזרם וגם "הופך" אותו [לא מבין מה זה אומר]. בשנאים יש שתי אפשרויות, או שנאי רגיל שהוא חלק מכבל החשמל, הוא מתחבר לשקע ועולה בסביבות 50-60 ש"ח, או שנאי שנראה כמו קופסא (10 * 7 ס"מ) שצריך חשמלאי שיחבר לשקע בקיר ועולה בין 70-130 ש"ח. 

7.7 לד2 - בארץ לדים מאוד יקרים, אבל אפשר להזמין באתרים סינים בגרושים. רק צריך לוודא שהמתח בסדר, ותקבל מה שביקשת. התחלתי תהליך שכזה, אבל דיון אין סופי באינטרנט עם נציגת השירות גרם לי לוותר על החיסכון.

8.7 פסי לדים מגיעים ב4 אפשרויות: IP20 הסטנדרט - רק נורות נטו, IP65 +IP65 מוגן מפני מים אבל לא ניתן להיות בתוך מים, כיוון שהפס לד מצופה בסליקון מעוגל, בIP65 הפס לד כפול בנורות. IP68 מצופה כולו בסליקון בצורת מרובע.

9.7 פסים לדים מגיעים לרוב בפס של 5 או 10 מטר, אם צריך פחות פשוט גוזרים אותו בין הנורות (יש פס שמראה היכן לחתוך). את החיבור של הפס לד לחוט חשמל עושים באמצעות ריתוך, או שקונים פס לד שקצה שלו יש מתאם.

10.7 לא כל מנורה מצופה בפלסטיק מוגנת במים, ייתכן מאוד שדווקא בחיבורים שלה זה לא מוגן, ובגשם הראשון המנורה תיהרס. לכן יש לוודא שאכן היא מוגנת ממים ולא רק ניראת מוגנת ממים.

11.7 לד בגבס - לד נראה מעולה, במיוחד כשהוא זורק אור על הקיר, ועדיף לבן חם (שתכלס זה צהוב), במקומות שצריך תאורה יותר חזקה עדיף לקחת לבן. אך בתאורת חללים עדיף לבן חם (צהוב), מאשר לבן. האור הרבה יותר נעים ופחות חזק לעיניים.

 

8. מוצרי חשמל

1.8 לפני הזמנת מוצרי חשמל למטבח יש לבדוק בתוכנית מטבח שקיבלתם מה המקסימום גובה ורוחב של כל המוצרים. עשיתי טעות יקרה, בגלל שאצלנו בתוכנית היה כתוב גובה מקרר עד 163 ס"מ, ואז גילינו שהזמנו מקרר יקר שגובהו 165 ס"מ. היה צריך לנסר ב2 ס"מ את הארון. במקרר צריך להוסיף עוד סנטימטר גובה למנגנון של הדלת וגם שיכנס אוויר לחלק האחורי של המקרר.

2.8 להזמין מקרר גדול שיכנס בדלת זו אומנות. שלנו נכנס על הקשקש, וגם זה אחרי שהורידו ממנו את הקרטון.  מקרר טיפה גדול יותר היה צריך להביא דרך מנוף מהמרפסת. כאב ראש יקר.

3.8 מקרר בשבת - הטענה מפי המתקין הדתי של המוצרים, שהפעלה של ה"פיקוד שבת" (לפחות במקררי בוש) לא באמת כשרה במבחן המציאות, וגם הורסת את המקרר, לכן יש פטנט של מגנטים. שמים לפני שבת על העיניית של המקרר מגנט ומבחינת מערכת המקרר - המקרר סגור כל הזמן ולא מדליק את המנורות הפנימיות ולא מפעיל את המנוע בצורה מיוחדת.

4.8 לא מומלץ מקררי סמסונג, פלסטיקה זולה שנשברת, ובעיות של נזילות מים. הכל משמועות, לא יודע.

5.8 צורת המקרר - חושב שזה טעות מקרר 4 דלתות, כיוון שהמדפים הרבה יותר צרים ולכן דברים גדולים כמו מגש פיצה קפוא לא נכנסים. עדיף מקרר רחב עם המקפיא למטה, כיוון שהשימוש במקרר תדיר יותר מהמקפיא ולכן יותר נוח שהוא גבוה ונוח לשלוף את המוצרים מהמקרר.

6.8 דלת המקרר - יש דלתות שהמקרר נסגר מעצמו, דחיפה למקרר וכמו טריקה שקטה של הדלת הוא נסגר לאט. אצלנו המקרר ממש חייבים לסגור אותו עד הסוף. ללכת איתו יד ביד עד הסגירה. לא נורא, אבל שווה לבדוק בקניית מקרר את אופן סגירת הדלת.

7.8 מייבש עושה עבודה פשוטה - מוציא אוויר חם לייבש. לכן אין צורך להשקיע במייבש שעושה אלף תוכניות. הכי טוב לשים אותו מתחת לחלון והאדים שהמכשיר מייצר יצאו בצינור מהחלון, הכי טוב. אבל אם אין חלון צריך מייבש עם קונדנסור שהאדים נהפכים למים בתוך המייבש ואז צריך ניקוז לביוב, או למיכל. לכן צריך לחשוב על זה בעת תכנון הבית.

8.8 מייבש כביסה2 - זה מכשיר שזולל המון חשמל לכן עדיף מאוד דירוג אנרגטי A.

9.8 אחריות - כל מוצר חשמלי בישראל מחוייב בחוק בשנת אחריות מלאה. כל המוצרים שמוסיפים שנות אחריות לרוב זה אחריות במתכונת דלילה. לכן צריך לבדוק מה בדיוק האחריות המורחבת כוללת.

10.8 מקומות ייצור. מפתיע לשמוע אבל אותו מותג מיוצר בכמה מקומות, ניתן לקנות בוש או סימונס גרמני, אבל גם סיני, ספרדי או תורכי. לכן יש לוודא מאיזה מדינה הגיע המוצר.

11.8 קנינו מדיח כלים אינטגרלי מלא שמקרין נקודה אדומה על הרצפה, מאוד יעיל כדי לדעת מתי הוא מסיים ומתי לא לפתוח.

12.8 כיריים גז לא מנוצל במלואו, כיוון שכמעט בכל כיריים יש להבה אחת גדולה, שתיים בינוניות ואחת קטנה שכמעט לא בשימוש. לכן עדיף לחפש כיריים עם שתי להבות גדולות [יש לחברה צרפתית, לא זוכר את שמה] ולהביא לחנות סיר מהבית ולראות שאכן ניתן להעמיד סירים במקביל.

13.8 כייריים גז2 - אין משהו מורכב בגז, לכן ניתן לחסוך ולקנות מותגים NO-NAME. [לדו': כיריים 5 להבות של MULLER עם זכוכית שחורה מצאתי ב600 ש"ח] אם קונים כיריים מעל גודל של 70 ס"מ חשוב לבדוק את המידות הפנימיות של הכיריים והאם זה יכנס בחור במטבח. הסטנדרט של המידות הפנימיות הוא 49*56 ס"מ, אבל כדאי לבדוק כל שיש בנפרד.

14.8 כיריים גז3- כדאי לקנות כיריים שחורות כדאי שלא יראו כל כתם, ועדיף שיהיה זכוכית מחוסמת חלקה קלה לניקוי, ולא כיריים עמוסות אביזרים שצריכים ניקוי מורכב.

15.8 כיירים גז4- תבדקו את האורך כבל חשמל של הכיריים, והאם הוא מגיע לשקע שבתוך ארון מטבח. לא יודע איך לא שמנו לב, אבל המתכננת מטבח שלנו תיכננה את השקע רחוק מאוד מהכיירים. ועדיף שיהיה כמה שיותר בצד הימני של הכיריים, שמשם לרוב יוצא החוט חשמל והצינור של הגז.

16.8 כיירים גז5 - כשקונים כיריים גז חייבים להביא מתקין גז, שיחבר את הכיריים לגז בצורה ביטיחותית, כמובן, 120-150 ש"ח.

17.8 אינגטרלי מלא יפה יותר מכיוון שהוא משתלב במטבח, אך הבעייה להפעיל אותו בשבת. יש פתרונות הלכתיים לחצי-אינטגרלי. הסבר מפורט באתר של "צומת".

18.8 לפני הפעלה ראשונית של המדיח יש לשים מלח בפתח ניקוז, יש לוודא ששים לפני זה מים ורק אחרי זה מלח, וגם שעושים את זה לפני הפעלה עצמה. כי המלח מאוד חזק, ואם הוא יהיה בלי מים לפני ובלי הפעלה, הוא פשוט יאכל את המדיח עצמו.

19.8 מכונת כביסה - יש מוצרי חשמל שדומים לגברים, כשהם עובדים הם רוצים שכולם ידעו שהם עובדים... מכונות כביסה נוטות לרקוד, ולעשות רעש חזק כשהן עובדות. לכן חשוב למצוא חבר שיש לו מכונה דומה ולהתרשם מ"ריקוד המכונה". עצה דומה כדאי גם במקרר, שיש דגמים שנוטים להרעיש. המקרר בוש שלנו עושה רעש כמו של צרצר, די מטריד כשיש שקט בבית.

20.8 מכונת כביסה - באופן עקיף מכונת כביסה גדולה יותר חסכונית, כיוון שאפשר לשים יותר בגדים ופחות כביסה. וממש לא בהכרח שעולה יותר.

21.8 מקרר - עדיף מקרר ומקפיא עם כמה שפחות מגרות ויותר מדפים. בגלל שמגירה מכריחה לפתוח את הדלת עד הסוף כדי שאפשר יהיה להוציא אותה. פחות נוח, וגם ילד שבטעות סוגר את הדלת כשהמגירה פתוחה - דופק אותה, או שורט את הדלת.

 

9. אינסטלציה

1.9 את הברז באמבטיה עדיף לשים בצד ולא באמצע של האמבטיה, מהחשש שילדים שמשחקים במרכז האמבטיה ידפקו את הראש בברז.

2.9 כשמחברים מדיח חשמלי לכיור מטבח, צריך סיפון מיוחד בעל פתח ניקוז למדיח. חשוב לפני ההתקנה לוודא שהפתח הקטן הזה באמת פתוח, והוא לא סתום על ידי היצרן. לא נעים לגלות אחרי ההתקנה.

3.9 כשקונים סיפון לכיור מטבח, צריך לבדוק לפני האם הפתח ניקוז בכיור הוא פתח קטן, או פתח גדול (פתח אמריקאי) – כיוון שכל אחד מתאים לסיפון שונה וכשהמוכר בחנות ישאל מה אתה רוצה – תוכל גם לענות לו. יש אפשרות שלישית שהפתח גדול, אבל הוא כמו משפך לפתח קטן.

4.9 ארון שירותים - עדיף שהארון יהיה מותקן באוויר (בלי רגליים), בגובה של 20 ס"מ מהריצפה. ככה קל יותר לנקות מים אם הרצפה מתרטבת, ולא מצטברים שם דברים וליכלוכים.

5.9 כיור מוכן לארון של השירותים מגיע במידות קבועות. למשל: שמונים ס"מ, מטר, מטר ועשרים. למה זה משנה? זה לא משנה אם בהמשך הקיר של הכיור יש בנוסף אמבטיה, אסלה וכדו'. כי אז אפשר לשחק עם המידות של הארון, ולתת לאסלה יותר או פחות שטח. הבעייה מתחילה שיש מקיר לקיר רק את הארון לכיור. אם הארון יהיה גודל סטנדרטי ישאר ריווח בצדדים (בין הכיור לקיר). לפעמים זה לא נוח, כי נופלים דברים בין לבין. אפשרות שנייה, לבקש מנגר ארון מקיר לקיר על פי מידות, ואז את הכיור ל"הניח" על המשטח העליון. את המשטח העליון ניתן להזמין מאיש שיש או מנגר עץ מרוח בשכבה נגד מים (בוצ'ר). אומנם שיש יותר יקר, אבל זה ראש שקט, כי עץ יותר מטריד כל פעם לנגב את המים ולוודא שאין שלוליות על המשטח.

6.9 גובה כיור מונח - בכיור מונח כל הגובה של הארון בשירותים צריך להיות נמוך יותר מכיור אינטגרלי (כיור שיש). כי חישוב גובה הארון הוא כלפי העומד, וצריך ששפת הכיור תהיה נוחה למשתמש. לכן בכיור מונח ההתקנה של הארון עצמו צריכה להיות יותר נמוכה – כדי ששפת הכיור תהיה בגובה של המשתמש.

7.9 רוחב כיור מונח – בכיור מונח צריך להניח גם את הכיור וגם את הברז, וצריך מקום לשניהם. הברז תופס בסביבות 8 ס"מ, ואם הכיור ברוחב 40 ס"מ, אז הארון חייב להיות לפחות 50 ס"מ בעומק, ולא כמו הסטנדרט של 45 ס"מ, שמתאים לכיורי שיש שמתלבשים. לכן כשהנגר בונה ארון, תוודאו לפני מה הרוחב המקסימלי של הכיור. ולא כמו שאנחנו עשינו, שקנינו כיור ואז היינו צריכים להחזיר אותו, כי הנגר עשה לו רוחב של 45 ס"מ.

8.9 ברז לכיור מונח - כשעושים כיור מונח צריך לחשוב היכן עומד הברז, אם הוא יעמוד באמצע צריך שידית הפתיחה שלו תהיה מהראש של הברז ולא מהצד, לא נוח שמאחורי הכיור עומד הברז ולעקם את היד, במיוחד אם אתה ילד קטן. אם אין מקום והכיור גדול - אפשר לפתור את הבעייה ולשים את הברז מהצד של הכיור, ואז אפשר כל ברז.

9.9 ברז לכיור מונח2 - יש לשים לב שהברז גבוה מספיק כדי לעקוף את הגובה של הכיור ולתת מירווח בין תחתית הכיור לגובה של פיית הברז. שלא יהיה צמוד מדי, ואז לא ניתן לדחוף את הראש כשצריך לצחצח שיניים וכדומה. לדעתי, צריך שהפיה תהיה לפחות בגובה 23 ס"מ מהבסיס.

10.9 כיור מונח - שלא יעופו מים מחוץ לכיור בעת פתיחת הברז, עדיף שזרם המים יהיה בדיוק מעל פתח הניקוז, ואז גם אם בטעות מישהו פתח את הברז חזק מדי - המים זורמים ישירות לניקוז ולא פוגעים בכיור עצמו. כשהברז יושב בראש של הכיור פגיעת המים היא בדיוק בשיפוע של הכיור לכיוון העומד, בזרם חזק מאוד – המים יעופו לכיוון העומד.

11.9 ברז מטבח - חשוב לשים לב שהברז מטבח גם גבוה מאוד, שאפשר יהיה לרחוץ תחתיו סירים, או כלי מטבח גדולים, וגם שיש לו פייה נשלפת, זה מיקל מאוד כשרוצים לשטוף את הכיור או את השיש.

12.9 מים ועץ - מים מנפח את העץ, לכן חשוב בימים הראשונים אחרי התקנת הברזים לוודא שאין מתחת לסיפון שלולית מים בארון. ואם יש לעדכן מיד את המתקין שיתקן. מאותה סיבה השטיפה של פרקט תיעשה בלי מים.

13.9 לפני שקונים אביק/ונטיל לפתח של הכיור צריך לוודא שזה מתאים לסוג צנרת המותקנת.

14.9 שירותים קטנים - במידה וישנם שירותים קטנים, כמו שירותי אורחים, ועושים רק מדף לכיור (ולא ארונית) - צריך לחשוב האם להשקיע בסיפון יוקרתי, שיראה טוב, ולא פלסטיק רגיל כמו שיש בכל הכיורים שמכוסים בדלתות הארונית.

15.9 בשירותים תלויים עדיף שהלחצן הדחה שעל הקיר לא יהיה בצבע כסוף מבריק, די מטריד לעמוד בשירותים ולראות את עצמך עושה.

16.9 סיפון יכול להיות צינור ארוך (שרשורי) מהכיור לקיר או באמצע מיכל ניקוז. חובה בכל כיור לשים את המיכל (מחסום), כיוון שהוא אוגר את כל הליכלוכים שמצטברים בכיור ואפשר לפתוח ולנקות. במקרה של שימוש רק בשרשורי לא ניתן לטפל בסתימה במידה ונכנסו ליכלוכים ותקעו את הצינור.

17.9 כל כיור מחוייב שיהיה מאחוריו אריחים או זכוכית או שליכט "נושם" (סופג את המים ולאחר מכן מאדה אותם) שימנע מהמים להרטיב את הקיר, זה ברור כשעושים חיפוי קרמיקה במטבח, אבל בכיור נטילת ידיים, או כיור בגינה שלא שמים חיפוי הקיר מאוד מהר נהיה שחור.

18.9 אומנם מעצבות לא יסכימו עם זה, זה נוגד את הסטייל, אבל עדיף מאוד לעשות חיפוי קרמיקה בכל חדר האמבטיה עד התקרה, או לפחות שליכט. זה חוסך הרבה מאבקים מתישים עם עובש בפינות.

1. תיכנון בית

1.1 אדריכלים - פגשנו במהלך הבנייה שני אדריכלים. הראשונה לקחה X ש"ח על פגישה של שעתיים וחצי, כאשר נתנה כמה עצות ממש מעולות, וכמה שלדעתי לא נכונות. בתום הבנייה, כשגילנו שפיספסנו במהלך הבנייה המון נקודות, והמון דברים שפשוט חבל שלא שמנו לב, החלטנו להשקיע ולקחת אדריכל מוערך (וגם במחיר מצוין יחסית למה שביררנו) שיבוא לבית, ידריך אותנו במספר עניינים למיזעור נזקים, ויגיד לנו מה ניתן לעשות טוב יותר להבא. שילמנו X2 ש"ח, הגיע לדירה היה נחמד מאוד - אבל 0 עצות יעילות. מרבית העצות שאמר רלוונטיות אם הבית היה בתחילת הבנייה, או עומד להיכנס למסלול של שיפוץ בית. דבר שלא רצינו. כל מה שאמר היה עצות לא רלוונטיות [מיזוג, תאורה, חשמל]. ענה על כל שאלה, הסביר כל דבר. אבל לאחר מעשה לא יצאנו עם עצות יעילות משמעותיות. הקיצר, אדריכל חייבים לקחת, אבל בהתחלה, בסוף הוא חסר ערך.

2.1 אדריכל2 - חייבים לקחת אדריכל לפני בנייה. מה שהוא רואה ומה שהוא יודע, שווה המון כסף. כל הזזה של שקע או של צינור מראש - חוסכת המון כסף בתיקונים ושיפוצים בהמשך. אם אין לכם מישהו שמבין להתייעץ לאורך כל התהליך - שווה לקחת אדריכל.

3.1 אדריכל3 - מהניסיון הקצר שהיה לנו, זה פשוט "עם" מתיש. להם ברור מה צריך שיהיה בבית, הם מקשיבים לך אבל עונים מה שהם רוצים שיהיה. עם האדריכלית הראשונה היה לי המון ויכוחים מה אני רוצה וצריך. גם עם המעצבת מטבחים. זו גם אחת הסיבות שלא המשכנו עם אדריכל. אני לא צריך שיגידו לי מה אני צריך, אני צריך מישהו שיגיד לי איך אני עושה את מה שאני רוצה. גם מסיפורי חברים, לפעמים האדריכלים עשו טעויות משמעותיות ודווקא המשפחה היא זו שהציעה פתרון טוב יותר.

4.1 אדריכל4 - עדיף לקחת אדריכל שהוא גם מעצב פנים. וגם מפקח על הבנייה. הראייה של כל הבנייה, יחד עם העיצוב וקשר עם הקבלן יוצרים ראש שקט לאורך כל התהליך. זה עולה 10,000 לפחות, אבל טעויות בבנייה לעיתים עולות הרבה יותר. והכי עדיף לקחת אדריכל שעבד על כמה בתים אחרים בפרוייקט, לנצל את הלמידה מהטעויות של אחרים בפרוייקט, וגם ככה הקבלן המבצע בשטח כבר מכיר את האדריכל. נקודה קריטית להצלחת היחסים ביניהם. מצד שני, צריך לשים לב שהוא לא זורם איתכם על כל הדברים הקודמים שהוא עשה למשפחות האחרות, ולא שם לב לצרכים האישיים שלכם.

5.1 אדריכל5 - גילוי נאות, בעלי עבודה ומוכרים בחנויות יוצרים קשרים אישיים עם אדריכלים כדי שיקחו אותם לעבודות אצל המשפחות שבהם הם מועסקים. אפילו גם תמורת אחוזים מתשלום העיסקה. זה דבר מקובל בענף, לכן לפני הקנייה צריך לוודא שאכן אלו בעלי מקצוע טובים, אמינים ומוסמכים, ולא חאפרים שסוגרים דילים עם המעצבת.

5.1 אם החלטתם לוותר על אדריכל אתם חייבים לחשוב על כך, ולעבור על כל שקע, צינור, זווית של קיר וכו' בבית לוודא שאכן זה בסדר. שהדלת לא מסתירה מתג תאורה, שהיא נפתחת לכיוון הגיוני, שהצינור ניקוז של המזגן לא יושב מאחורי ארון שיתקע את כל ההתקנה. לפני שניגשים לתהליך שיהיה ברור לכם מאוד מה אתם רוצים בכל חדר, עד רמת הכיסא. ככל שתדעו מה אתם רוצים יהיה פחות פיספוסים מבחינת צנרת, שקעים, קירות וכו'. אנחנו קנינו ארון ענקי וגילנו שחסר 4 ס"מ מהקיר עד החלון...

5.1 לעבור על כל השקעים גם לגובה, לא יודע למה, אבל האדריכל תוקע גם שקעים גבוהים. סתם לא יעיל, ועדיף להעביר אותם למקומות טובים יותר. כמו חדר שיש בו קצת שקעים, או חדר שמפעילים בו הרבה מכשירים חשמליים, כמו מטבח או חדר כביסה. לפעמים בשרטוט באותו קו אורך יש שני שקעים לגובה, כך שבתוכנית יהיה קשה לראות, כי התוכנית היא מלמעלה.

5.1 לתכנן שקעים נפרדים בחדר כביסה, למכשירים הבאים: מכונת כביסה, מייבש, מגהץ ומקרר. אם יש מקום מאוד נחמד מקרר קטן או דיפ שיחלק את העומס מהמקרר במטבח.

5.1 תכננו שקעים למקומות שתתנהלו בבית. דמיינו היכן אתם מטעינים את הפלאפון, היכן תעבדו עם המחשב הנייד, איפה תגהצו, היכן תשאבו אבק. חישבו היכן אתם משתמשים במכשירים חשמליים ותכננו להם שקע בגובה מותאם, ובמרחק סביר לחוט החשמל של המוצר.

6.1 עדיף לתכנן מזגנים מעל כניסה של חדר או מעל חלון, ככה הם לא תופסים מקום בחדר של ארונות או ציוד אחר. עדיף גם שפתח המיזוג לא יהיה ישירות על המיטה. המטרה שהחדר יהיה נעים, ושלא יהיה רוח ישירה על הישן במיטה.

7.1 חנוכיות - בכל קומה חייב להיות מחלק מים שממנו כל צינורות המים מסתעפים, בדומה לארון חשמל בתוך הדירה. עדיף לתכנן אותו בתוך חדר אמבטיה או כביסה ושם להכניס אותו לתוך ארון. כבר ראיתי דירות שזה יושב סלון...

8.1 ברזים של אמבטיה- הסטנדרט הוא יציאה של צינור המים מלמטה "מתוך" ארון אמבטיה, אם רוצים ברז גבוה שיוצא מהקיר צריך לתכנן מראש.

9.1 כשכתוב בתוכנית מרחק בין קירות צריך לזכור שזה קיר בלי טיח. הטיח מוסיף עוד ס"מ לכל צד, ומותר לקבלן לחרוג בקצת מהתוכנית המקורית, ולכן חשוב לוודא מידות בשטח, ולא להסתמך רק על התוכניות.

10.1 יש לוודא בתוכניות שהשיפועים במרפסת תקינים ויש ניקוז תקין למים. אחרת ישארו שלוליות בחורף.

11.1 יש כאלה שמתכננים ברז גז לגריל במרפסת. מפשט מאוד את מלאכת הבישול בשרים. לא יודע עד כמה הברז שמיש לאנשים שאינם זוללי בשר. אפשר פשוט לקנות גריל עם בלון גז. מצד שני, לא מתלהב מצינור גז שיוצא מהבית החוצה למרפסת.

12.1 לוודא שהיציאה מהבית למרפסת נמוכה יותר בס"מ, כדי שהמים יתנקזו החוצה. אצלנו הקבלן במקום לרדת עשה מדרגה. לא חוקי ולא לפי התכנון.

13.1 בתוכנית האדריכלית שלנו היה כיור לנטילת ידיים ליד הסלון, אנחנו ויתרנו, מכיוון שילדים ששוטפים שם ידיים מעיפים מים על הרצפה, ואז אחרים דורכים על המים ומטנפים את הסלון. ובכלל אני בספק כמה זה שימושי כשיש כמה מטרים ליד את הכיור של המטבח.

14.1 בתוכנית האדריכלית שלנו היה כיור בחדר כביסה, זה עוזר אם צריך לכבס בגדים ביד. אנחנו ויתרנו, זה תופס מקום יקר, יש כיור חצי מטר בשירותים, וכמה בגדים מכבסים ביד?

15.1 לוודא שבבוילר לדוד חשמל יש שעון שבת שאפשר לתזמן הדלקה וכיבוי.

16.1 אסור לקדוח בתוך ממ"ד, זה הורס את האטימות של הממ"ד. לכן הקבלן בונה יציאה מיוחדת לצינור של המזגן באופן שלא פוגע בממ"ד. לכן אם הוחלט למקם את המזגן לא במקום שהקבלן שם את התעלה, יש לוודא שאכן מוזז בתוכניות גם השקע למזגן, והוא נמצא במקום שרוצים. כי האדריכל תיכנן שקע למזגן בסמוך ליציאה המוגנת. בנוסף, יש להתייחס בתכנון החדר שיש בממ"ד גם מסנן אוויר, וגם מזגן.

17.1 כדאי לא לשכוח את התאורה בגינה ובמרפסת, ולוודא שעל קיר הבית שפונה לרחוב יש כמה גופי תאורה. זה יוצא מקסים גוף תאורה שזורק אור למעלה ולמטה.

18.1 כדאי לחשוב על ברז צינור מים בכל מרפסת כדי שיהיה אפשר לשטוף בקלות את המרפסת עם הצינור.

19.1 לשחק ב"מה אם" - קירות ניתנים להזזה, ובאופן אוטומטי מקבלים את התוכנית של האדריכל ורק במקום ממש שצריכים משנים. בדיעבד, היינו יכולים להזיז כמה קירות שהיו ממקסמים את הבית יותר. לדו': להקטין במעט את השירותים בסלון כדי שיהיה יותר ריווח בכניסה לבית, להגדיל את החדר אורחים על חשבון הסלון הענק. אפשר בדימיון לשחק עם הקירות, ולחשוב האם זה טוב יותר?

20.1 על פי החוק חובה שיהיה דלת רחבה יותר לפחות לאחד מחדרי השירותים באופן שיכנס לשם כיסא גלגלים, לא עלינו. חשוב לוודא שהדלת הזו נמצאת בקומה הראשונה, ולא בקומה השנייה, כי אז מה הועילו חכמים בתקנתם. ועדיף לשירותים שיהיה שם מקלחון ולא אמבטיה.

21.1 בחדר הורים ובחדר מדרגות עדיף לתכנן שהאור יהיה בעל שני מתגי הדלקה וכיבוי. בחדר הורים - אחד בכניסה לחדר ואחד בכניסה למיטה, כדי שיהיה אפשר לכבות את האור מהמיטה. בחדר מדרגות - בקומה הראשונה ובקומה השנייה, שיהיה אפשר להדליק ולכבות בעלייה או בירידה את תאורת המדרגות. גם בחדר אמבטיה נחמד שהמתג חשמל שאליו מחובר התנור ספירלה יהיה בעל מתג חיצוני בגובה יד, ככה אפשר להדליק ולכבות את התנור אמבטיה מבלי למשוך בחוטים.

22.1 במידה ותכננתם מוצרים מיוחדים, כמו ברקו, מערכת שמע, קמין. חשוב לדעת מה המכשיר הזה דורש. זה נהדר להכין שקע בתקרה לברקו, אבל מבאס לשכוח את ההכנה לכבלים של האודיו.

23.1 גובה של פעוטות – עדיף לוודא שאין כלום בגובה שלהם, לא שקעים, לוחות חשמל, ידיות. כל דבר שילד קטן או זוחל יכול לטפס ולסכן את עצמו.

 

2. תכנון מטבח

1.2. אם לא לקחתם אדריכל מלווה לתכנון הבית אף שזו טעות יחסית גדולה, במטבח ניתן לחסוך בתכנון נקודות החשמל-גז-מים של המטבח, בכך שסוגרים עם חברת מטבחים ומבקשים מהם תוכנית מטבח ונותנים אותה לקבלן. אומנם, מפחיד לסגור עם חברת מטבחים בשלב כה מוקדם, אבל זה חוסך כמה שקלים והרבה כאב ראש.

2.2. ככל שיודעים מראש אילו מוצרי חשמל יהיו במטבח יהיה קל יותר לתכנן דברים חשובים, כמו: חיתוך הבסיס של הכיריים בשיש, גובה המקרר, יחס למוצרים חריגים בגודלם. למרות שמרבית מוצרי החשמל [מיקרוגל, מדיח ותנורים] מותאמים למידות סטנדרט.

3.2. נגרים פרטיים - נגרים פרטיים יכולים לתת מחיר טוב יותר מחברות מטבחים. אך אליה וקוץ בה, בגלל המרחק הזמן הגדול בין ההזמנה להתקנה - תוכלו למצוא את עצמכם בלי מטבח. תשאלו את כל מי שהזמין אצלנו בשכונה מנגריית משאלות, שנתנה לקונים דלתות צבע בתנור במחיר מעולה. אבל פשטה את הרגל והשאירה אותם עם חצאי מטבח. וחלק עם הפסדים של 20 אלף ש"ח. לכן לפעמים מקומות גדולים ומוכרים עדיפים.

4.2. נושא ההשוואה במטבחים מאוד סבוכה, כל יצרן מספר על תוספות שהוא נותן (ציפוי פנימי, ידיות, צבע בתנור, קרניזים וכו') ולא ממש ברור כיצד להשוות. המטרה להגיע עם תוכנית מסודרת מה רוצים בדיוק ולהגיע עם זה ליצרן מטבחים. הוא כבר יספר לכם מה אתם צריכים לשנות בתוכנית, ולשדרג. אבל לפחות את הבסיס שיהיה לכם.

5.2. שיש אבן קיסר - יש מספר רמות, מ2 עד 9. כל השיש הוא באותה רמת איכות, אבל כל טקסטורה וצבע שייכת לרמה אחרת. דהיינו, רק בגלל שזה צבע אחר תשלם פי שניים ויותר על השיש. לטעמי, שיש עם גידים (רצועות ארוכות של צבע לבן) הוא השקעה לא נבונה, כיוון שהוא הרבה יותר יקר, ולדעתי פחות יפה כי זה נראה כמו שריטות על השיש. עדיף שיש ברמה נמוכה וצבע סולידי. הימור יותר מוצלח, כיוון שאף אחד לא יודע איך בדיוק הצבע של המטבח והשיש ישתלבו במציאות.

6.2. מטבח קטום - בתכנון של מיקום גז, העדפתי לשים את הכיריים בפינה, ולעשות פינה קטומה. למרות שהיה לי ויכוחים אין סופיים עם המעצבת מטבחים שטענה שזה לא באופנה "מטבח קטום". הסברתי לה שזה מגדיל את שטח האיכסון בפינות, וככה אפשר לשים את הכיריים בפינה והוא לא לוקח משטח עבודה - לא עזר. בנוסף, במטבח קטום שטח האכסון יהיה מדפים ולא קרסולה, כיוון שזה מבזבז המון העיגול בתוך המרובע.

6.2 כיריים מתחת לחלון - שימת הכיריים מתחת לחלון ממש יפה. אבל הטענה שזה משאיר כתמי שמן על הפרופיל של החלון, והרוח מכבה את הגז במידה והחלון פתוח.

7.2. במטבח יש לתכנן משטחי עבודה. לא לתקוע כיורים רחוקים-קרובים ככה יש שטח שיש שלא מנוצל, כי אפשר לעבוד איתו. התכנון צריך לחשוב על משטחים שמספיק גדולים לעבוד, אבל שיהיו מחולקים, כי אם שני אנשים רוצים לעבוד במטבח [יש כאלה שגם הבת עוזרת לבשל, לא התכוונתי לבעל, חלילה] שיהיה לשניהם מקום.

8.2. אי במטבח - לטעמי זה חוסם את המטבח, אבל זה בהחלט המקום הכי שימושי, יושבים, אוכלים, מכינים אוכל. אם זה לא חוסם את המטבח מבחינת תזוזה ונראות, שווה לשקול. פתרון ביניים, הוא אי על גלגלים. אפשר להזיז כשצריך את המקום או לנקות. רק חשוב לבדוק מה הגובה שלו, ולקנות כיסאות בגובה וברוחב מתאים. ברוחב שיכנסו מצידי השולחן, ובגובה שלא יהיו גבוהים או נמוכים יותר ולא יהיה נוח לשבת.

9.2 במטבח לכל מכשיר חשמלי גדול (מיקרו, מדיח, תנור ומקרר) עדיף שיהיה שקע נפרד.

10.2. יש לשים יותר שקעים במטבח, לפזר אותם במקומות העבודה שעל השיש. מצד שני, לא לשים מאחורי הכיריים. נשמע הגיוני? משהו שהמעצבת מטבחים שלנו עשתה... אבל נחמד שיהיה שקע ליד הכיריים כדי לחבר מיקסר נייד למעוך ירקות למרק או לשים פלטה של שבת על הכיריים.

11.2. כדאי לחשוב אם רוצים מקרר עם מוזג מים קדמי (קיוסק), כיוון שצריך להכין חיבור מים מאחורה.

12.2. לשים לב שהדלתות של הארונות הגבוהים נפתחים ב180 מעלות, ולא רק 90 מעלות. חוסך הרבה דפיקות ראש כשפותחים את הדלת ושוכחים לסגור.

13.2. חשוב שהמייבש כלים הידני יהיה מעל הכיור ישירות, לוודא שהיחידה פתוחה מלמטה כדי שהמים יפלו לכיור. כבר ראינו מטבחים שהיחידה מעל הכיור סגורה. בכזה מצב שמים בתוך ארוך ומתחתיו "צלחת" שתאסוף את המים. אך זה מתכון בטוח להצטברות מים, מסריח, וצריך כל הזמן לפנות את המים. במידה ויש "צלחת" יש לקדוח בתוכה חורים כדי שהמים יתנקזו לכיור ולא ישארו בתוכה.

14.2. חשוב לתכנן פס לדים מתחת ליחידה העליונה במטבח. זה עוזר להאיר את העבודה על השיש. בקיצור, לשים שקע תאורה מאחורי היחידה העליונה במטבח. פירוט בנושא כשנגיע לחשמל ותאורה.

15.2. קשה להסביר, אבל עדיף שנקודת הניקוז של הכיורים יהיו ככל הניתן קרובים לקיר. מרבית יצרני המטבחים יוצרים יחידה שלמה שמתחשבת בצנרת. [הארון לא עד הסוף, אלא יש מקום לצינור לעלות] אצלנו הפתח ניקוז היה רחוק מהקיר, ולכן היה צריך לחתוך באמצע את הארון. זה גם מכער, גם הורס את היחידה, וגם מאפשר למים שנשפכים בתוך הארון לזלוג מתחת לארונות.

16.2 קנט אחורי - מומלץ לעשות המשך של השיש כלפי הקיר. כך כל נושא האיטום של החיבור בין השיש לקיר הוא מעולה. לא צריך לסתום עם סליקון או לגלות חורי נמלים בדיוק במרווח. לעשירים אפשר לעלות עם השיש גבוה וזה יפה וגם אטום.

17.2. מחיר השיש - אבן קיסר עולה יקר, אבל גם החיקויים של אבן קיסר או תחליפים שונים של שיש, מסקר שוק שעשיתי, לא היו הבדלים משמעותיים במחיר. אם מצאתם שיש זול מאוד, והבדל של אלפים במחיר סביר להניח שהשיש מזוייף, ובקערה הראשונה שנופלת על השיש הוא יסדק. סיפור אמיתי.

18.2 לשים לב שהכיור לא רק מספיק גדול ברוחב ובגובה, אלא גם מספיק עמוק לשים כמה סירים. עומק 20 ס"מ זה מצויין.

19.2 לטעמי ברז באמצע הכיור יותר יפה מברז בצד - לכן חשוב בתכנון מידות של הכיור, לקחת כיור שאינו מתעגל בקצה, אלא ישר, שיהיה מקום לשים את הברז באמצע ראש הכיור.

20.2 במידה ורוצים לתכנן פס לדים מעל השיש חשוב לתכנן שקע חשמל או שקע תאורה בתוך היחידה עצמה, כיוון שצריך מקום לשים את השנאי שמתווך בין הפס לדים לחשמל.

21.2 צבע השיש - משטחי עבודה לבנים נראים טוב, אבל גוררים הרבה עבודה לשמור אותם נקיים.

22.2 נהוג להשאיר פתח גדול למקרר, גם אם יש לך מקרר קטן עדיף להשאיר לפחות מטר ברוחב ו1.90 בגובה כדי שניתן יהיה לשים מקררים גדולים יותר בעתיד. מצד שני, עדיף לתכנן בדיוק את המטבח בגודל של המקרר הרצוי, והמטבח יהיה יפה אסטית בעין בלי "חורים".

23.2 שני כיורים - יותר קל לעבוד כאשר ישנם שני כיורים נפרדים ממש, ולא כיור אחד שמחולק לשניים, ושלכל כיור יש ברז נפרד ולא ברז אחד לשניהם. מצד שני, עדיף שיהיו צמודים במרחק של 15 ס"מ, כיוון שפיזור של הכיורים גורם להפחית משטחי עבודה בשיש.

24.2 פנאל תחתון - בהרבה מטבחים הפנאל שמתחת לארון נתפס בקליפסים, ואפשר לשלוף ולנקות אותו. יש כאלה שמדביקים עליו פאנלים משיש, כך האיטום למים מצויין, ותחתית המטבח ניראת ממשיכה את הרצפה.

25.2 שני תנורים – לכל המבשלים כשר וקונים שני תנורים, עדיף לא לשים תנור מעל תנור ומעליו יחידת מיקרו, כי אז התנור התחתון נמוך מדי. ראשית, לא נוח להוציא משום תבשיל חם, ויותר מסוכן תינוק זוחל שייגע בתנור החם, או יכניס אצבעות לתנור שפתחו קצת לקירור.

26.2 אם אתם משפחה שלא חיה על מדיח ויש לכם הרבה כלים חשוב שיהיה שני סטים של יבוש כלים, עליון ותחתון.

27.2 פח במטבח – עדיף לוותר על הפח שמוצמד לתוך הארון מתחת לכיור. א. הוא קטן מדי למשפחה ממוצעת, וצריך כל הזמן לרוקן אותו. ב. אם נשפך משהו בפח זה נופל בתוך הארון ומלכלך אותו. לא רק שיותר קשה לנקות, גם זה מסריח את כל הארון. ג. הוא תופס אחסון בתוך הארון עצמו. למשפחות קטנות ואסטטיות זה פתרון טוב, כיוון שהפח לא "מסתובב" במטבח.

28.2 את המיקום של המדיח כלים יש לשים בצמוד לכיור החלבי או הבשרי, כיוון שבעת העברת הכלים לתוך המדיח מתוך הכיור, הכלי מטפטף מים, ועדיף כמה שפחות שלוליות בתוך המטבח.

3. קבלן

1.3. הקבלן מחויב בדירה למפרט שמופיע בחוזה, כל שידרוג או שינוי יחייב אתכם לפי מחירון "דקל". אומנם אפשר להזמין אותו תמורת כסף, אבל יש עותקים שמסתובבים בחינם באינטרנט.

2.3. שינוי מפרט 1 - לכל קבלן יש דד-ליין שכל השינויים מתבצעים עד אותו תאריך. לאחר מכן הוא יגבה תעריף נוסף על שינויים. וכמובן, שישנם שינויים שידרשו שינוי מבנה קיים ואז זה יעלה הרבה יותר. לכן כמה שיותר מהר כדאי לשנות דברים. במיוחד דברים משמעותיים, כמו ביטול חדר שירותים (רלוונטי מאוד כשבונים בית שתי קומות שהמפרט הוא קומה והכנה לקומה שנייה) אצלנו הקבלן דרש תשלום יקר על ביטול ק16.

3.3. שינוי מפרט 2 - יש שלבים בבנייה שקוראים לכם לראות את הדירה, כדי שתוכלו לשנות דברים לפני שיהיה מאוחר מדי. הנחת בלוק ראשון, הנחת צנרת. אם רוצים לשנות אפשר לבקש מהקבלן בו במקום שישנה, לעיתים הוא לא דורש תוספת. אני ביקשתי שישנה כמה נקודות חשמל, והוא במקום סימן במקום אחר את הנקודה לפועלים ששם צריך לקדוח נקודת חשמל.

4.3 במידה ולא לקחתם את המפרט של הקבלן, וויתרתם על חדר אמבטיה, ריצוף, מטבח וכו' - צריך לדרוש מהקבלן החזר. אצלנו בסיכום הסופי הם "שכחו" כמעט 3000 ש"ח לזכות אותנו.

4.3 לרוב עדיף לשלם לקבלן יותר כסף על השינויים, שהוא ישנה בעצמו את המפרט של הדירה, כמו: להפוך את האסלות ממנובלוק לאסלות תלויות, כיוון שזה משנה את כל צורת הפתח והעבודה של האסלה הסמוייה בתוך הקיר. אבל לא תמיד זה שווה. אנחנו קנינו את הריצוף בעצמנו. אז שילמנו על הריצוף, על הובלה, על חיתוך מרצפות לפאנלים, על שינוי יעד מהסטנדרט של 60*60 ל80*80 והסתבר גם מכיוון שזה גרניט פורצלן מבריק אז שילמנו תוספת של כיסוי הריצוף בכמו קרטון לבן. היה הרבה יותר זול לקבל מהקבלן את הסטנדרט, ואז להביא רצף פרטי שירצף. קבלנים שונאים שמשגעים אותם בשינויים, לכן הם גובים תעריף גבוה. לפעמים, זול וקל יותר להביא שיפצוניק בתום העבודה ולשנות את מה שצריך. אבל יש לזה מחיר שחוטי חשמל או אינסטלציה לא ברור מהיכן ולהיכן הם עוברים.

5.3 הקבלן עובד לרוב עם ספק או שני ספקים של ריצוף, הם מעדכנים את הספק איזה ריצוף הוא הסטנדרט של הבית, וניתן להוסיף ככל העולה על רוחך בשידרוגים. לא כדאי לקחת מהסנדרט כלים סינטריים [כיורים, ברזים] כי לרוב זה התחתית של המינימום. וכל שידרוג עולה הרבה יותר יקר מחנות רגילה. כי הספק יודע שאתה קהל שבוי לכן הוא דוחף מחירים ממש גבוהים. אם יש הרבה שידרוגים עדיף ללכת לקנות בחנות אחרת לבד, לשלם על משלוח פרטי לאתר בנייה ולקבל מוצרים הרבה יותר איכותיים במחיר שפוי. היתרון לקחת מהספק של הקבלן שלא צריך לשלם על משלוח, ולא צריך לתאם שום דבר. הקבלן והספק עובדים ביניהם.

6.3 כשמזמינים שידרוג של הרצפות הקבלן מחייב אותך לקנות ספייר. בערך 10%.  למה? כשהבית סטנדרט והוא מרצף וטועה בריצוף, או צריך לשבור ולתקן המרצפות על חשבונו. אבל כשאתה מזמין ריצוף משלך הוא דורש שתביא לו יותר מרצפות מראש, או שכל פעם שיהיה לו חסר אתה תלך ותקנה לו מרצפות נוספות.

7.3 במחשבה ראשונה, אתה אומר זה לא הגיוני כל פעם לרוץ להביא מרצפת, ואם יגמר אותו סוג מרצפות לספק במלאי - לא תביא מרצפות בצבע אחר. ורק לאחר ההזמנה אתה מגלה לתדהמתך את כמות הספיירים ששילמת עליהם. זה באמת לא ייאמן כמה רצפות נשארו ספייר אחרי שסיימנו לרצף. בדיעבד, הייתי מזמין רק חצי מהכמות ספייר שדורש הקבלן. וגם כשמזמינים ספייר מעגלים אותו לכיוון הגבוה. לא יביאו לך חצי חבילה, אז המוכר מחייב אותך על חבילה שלמה של מרצפות.

8.3 מרצפות ספייר - חשד שלי שבגלל שנשארו מלללא מרצפות יפות הפועלים גנבו חלק גדול. כי מ10 חבילות שנשארו בתום הריצוף נשארו 2 רק בתום הבנייה. הקבלן טען בתוקף שלא ייתכן שגנבו אותם. לכן אם זה ניתן, מיד בתום הריצוף יש לקחת הביתה את כל הרצפות. לפני שהפועלים יקחו אותם לבית שלהם.

9.3 פריסות של ריצוף - ניתן לדרוש מהיכן להתחיל לרצף את החדר. ועדיף שבכניסה לחדר יהיה את המרצפות השלמות, כאשר את החיתוכים של המרצפות להשאיר בסמוך לקירות האחוריים של החדר, במיוחד זה מעולה אם יש ארון מעל.

10.3 בדק בית 1 - במסירה של הבית עוברים עם הקבלן על הבית ודורשים לתקן את הליקויים. הבאתי מישהו פרטי שיבדוק את הבית, לדעתי עשה עבודה קצת עצלה. לא ראה הרבה ליקויים שאני ראיתי. והכי גרוע, לא הסביר לי כלום. אמר שישלח לי דו"ח מסודר. אבל זה לא באמת עוזר. כי אתה לא באמת מבין את המושגים שכתובים בדו"ח. לכן חשוב לעבור אישית על הליקויים עם הבדק בית כדי שהוא יסביר לך מה הליקוי, ואתה תוכל להסביר לקבלן. הכי טוב להזמין את הבדק בית ליום המסירה, וכך הבדק בית והקבלן ידברו ביניהם.

11.3 בדק בית 2-  ליקויים חשובים שנמצאו: אסלה נמוכה מתחת לתקן, קרעים ברשתות, מסגרות אלומניום של חלונות עקומים, הלבשות של דלת לא מלאות, אף סתום בבטון מתחת לחלונות [בשיש של החלון חורטים פס כדי שהמים בגשם יינזלו מהשיש לתוך הפס ולא ימשיכו לתוך הקיר]. אבל מרבית הדברים אפשר לראות לבד: שריטות במשקוף, איטום לא טוב מתחת לדלת יציאה, ריצוף שבור בפינות, קיר עקום. ממליץ גם לשפוך מים במרפסת ובחדרי האמבטיה ולראות איך המים מתנקזים. להביא נורות ולודא שכל המתגים פועלים, ושאין מתג שמדליק שתי נורות (אלא אם כן ביקשתם). אפשר להסתובב עם פלס בבית ופשוט להניח אותו כל מיני חפצים ולראות האם הם ישרים, כמו: קירות רגילים או קיר מעקה, ארון סעף, חלונות. תופתעו לגלות כמה דברים עקומים יש בבית שלא רואים במבט ראשון, וגם שני.

12.3 מדד תשומות הבנייה - משרד האוצר בודק כל הזמן כמה עולה משכורות של פועלים, מהנדסים, מפקחים ומחירי סחורות גלם (מלט, נחושת, ברזל וכו') ומגלם את זה בסוג של מדד. המחיר של הבית מוצמד ל"מדד תשומות הבנייה" שמגלם את עליית המחירים שמשלם הקבלן בעצמו לפועלים ולמוצרים שהוא רוכש. במשך השנתיים הוא כל הזמן עלה ועלה, מלבד אולי פעמיים שירד טיפונת. לכן מי שיש לו כסף מוכן בצד שלא יחכה, שישלם תמיד כמה שיותר מהר לפני שמדד יעלה. אצלנו אפשר היה להקדים תשלומים ולשלם אפילו לפני דרישות התשלום. זה הפרשים של עשרות אלפי שקלים.  תמיד המדד מתעדכן ב15 לחודש, לכן עדיף לשלם לפני ה15.

13.3 תקרה עקומה - מסתבר שבמרבית הבתים התקרה לא ישרה, ויש בליטות. רואים את זה מאוד כשיש בניית גבס, חלונות, תאורה. זה נכנס לרוב תחת החריגות המותרות של הקבלן. אבל בהחלט שווה לבדוק האם החריגה היא מעבר ל1.5% סטייה ולדרוש תיקון.

14.3 לכל בית יש ממ"ד ולו דלת כבדה. לעיתים עושים לשם הנוחות דלת פנימית נוספת ומשתמשים במשקוף של הדלת ממ"ד. מסירים את הדלת ממ"ד ומשתמשים ביום יום בדלת הרגילה. אך יש קבלנים ששמים דלת ממ"ד יותר קלה [נראה לי קוראים לזה דלת רסיסים] ואז לא בהכרח שווה להוסיף דלת פנימית.

15.3 עדיף לצלם את הדירה לפני שמכסים אותה בריצפה, ככה ניתן לדעת היכן בערך הצינורות חשמל ומים עוברים. ויותר חשוב, אם תיעדתם גם להעביר את זה למקום בטוח, ושלא ימחק באיפוס המכשיר כשתיקנו אותו. כמו שקרה לי.

 

4. קניית מוצרים

1.4 יש להגיע לכל כך הרבה מוצרים: חשמל, ריהוט, ברזים, מטבח, סלון, מיזוג וכו' וכו' - כדאי להתחיל הרבה הרבה לפני קבלת הדירה. להתחיל לעשות השוואות הרבה זמן לפני, כך גם מוצרים יהיו מוכנים במעבר, גם תוכלו לדעת מה אתם צריכים בדיוק והאם יש מבצע לאורך הזמן הארוך לנצל את המבצע. אז אם אתם לא מורים - ויש לכם חודשיים חופש, עדיף להקדיש את ימי שישי במשך מספר חודשים להשוות, לבדוק ולקנות. או שתשכרו מעצב בית שירכוש בשבילכם הכל. אבל אז זה אומר שאתם לא מורים...

2.4 השוואת מחירים - הנטייה הטבעית היא לחפש בZAP, מאוד נוח לקרוא חוות דעת על המוצר, אבל צריך לדעת את האינטרס בסיפור הזה. האתר עצמו גובה מהמוכרים המון כסף על כל קליק שהקונה עושה. לכן יש חנויות וירטואליות שלא מציגים את המחירים שלהם בZAP. באתר www.ret.co.il יש מחירים יותר נוחים.

3.4 השוואת מחירים2 - אם יש קנייה של הרבה מוצרים אין טעם לבצע השוואה, כי לקנות ממספר חנויות וירטואליות, וכל אחת תעשה משלוח זה מייקר את הסכום הסופי במאות שקלים. לכן במצב שכזה עדיף חנות אחת במחיר טוב, ולהתווכח על דמי הובלה של המוצרים, שלא יגבו ממכם על כל מוצר תשלום הובלה בנפרד.

4.4 רשת "הום סנטר" - מרבית הדברים קניתי ברשת הזו, אומנם זה לא הסחורה הכי איכותית, אבל בהחלט יש שלוש יתרונות גדולים: 1. אפשר להחזיר את המוצרים, כשאתה מגלה שמה שקנית לא מתאים בשטח אפשר להחליף. לא עושים פרצוף ולא מעקמים גבה. רק חשוב להביא את הקבלה המקורית בלי זה הם לא מחליפים. אפילו במוצרים שבטוח שלהם. 2. הנחות באשראי, יש להם כרטיס POWER CARD שמעניק מבצעים והנחות, וגם כרטיסים אחרים נותנים הנחה קטנה. 3. יש בעלי מקצוע בכל התחומים שנותנים עצות, ומאוד נחמדים. כך שבמקום אחד אפשר להתפרס למגוון תחומים ולקבל מענה.

5.4 איקיאה - השם שלהם מאוד מנצנץ, ואתה מגיע למקום שיש שם מלא דברים שלא ידעת שאתה צריך... היתרון הגדול הוא במגוון ובמחיר שנחשב זול, למרות שבהום סנטר מצאנו הרבה מוצרים יותר זולים. הבעייה בקנייה באיקיה שאי אפשר לקנות מוצר וללכת הביתה, אתה חייב ללכת את כל המבוך הארוך שלהם שמלללא במוצרים יפים ונוצצים שממש מזמינים את עצמם לקנייה. ושהעיקר נראים נהדר בתוך סביבה שהותאמה בדיוק למידות שלהם. דהיינו, בניגוד לבית שקיים והרהיטים צריכים להסתדר על פיו, באיקיה נבנו הבתים לפי המוצרים.

6.4 איקיאה2 - ההליכה של המסלול הארוך מתישה ומבלבלת, קשה להתמצא במבוך ובהררי המוצרים. תכינו את עצמכם לבילוי של מספר שעות.

7.4 איקיאה3 - הבעייה היותר גדולה שאם קנית מוצר שלא נכנס לאוטו השירות משלוחים הוא מהיום למחר, הם טוענים בתוקף שהם לא מחסן רהיטים לשמור את הקנייה, ואתה צריך להיות זמין מ9 בבוקר עד 5 בערב. בהתראה של שעה [אצלנו המוביל הגיע לאחר חצי שעה מהטלפון וטען שלמרכז הזמנות אין מושג מאיך הדברים עובדים באמת]. הקיצר, יש לקחת יום חופש כדי להיות מוכן לקבל משלוח. לכן ממליץ לנסוע לקנות רק ביום שיש לכם יום חופש למחרת.

8.4 איקיאה סייל - היינו פעמיים בסייל של איקיאה בראשון לציון והיה עמוס מאוד. פעם בעשר וחצי בבוקר ופעם בשבע. אין מקום בחניון, נהרות של בני אדם. מדהים ומטורף. לכן לפני שאתם רצים לסייל, כנסו לאינטרנט ותבדקו האם המוצרים שרציתם נמצאים במבצע. תחושה שלי שהמוצרים במבצע זה מוצרים שפחות נמכרים, או מוצרים סידרתיים קטנים. לכן אם יש משהו ספציפי והוא לא במבצע - תמתינו, אם חבל לכם על הזמן שלכם.

9.4 ארון באיקיאה - הרעיון של חנות "עשה זאת בעצמך" שהקונים יוכלו להרכיב את הרהיטים לבד. לעולם! אל תנסו להרכיב ארון עם דלתות הזזה. עם אח שלי שכבר בנה כזה ארון, ויש לו חוש טכני, לקח לנו לבנות את הארון חמש! שעות. כולל שתי התברברויות, אחת הרכבה לא נכונה, ואחת נשאר במוצר שאריות של לכלוך אלומיניום שתקע את כל ההרכבה. אם אין לכם המוון זמן פנוי, מקדחה, מברגה, פלס, מלחץ והמון כישרון בתחום - תשלמו 400 ש"ח להרכבה. אגב, ההרכבה וההובלה זה לא ביחד. ניתן לשלם על הובלה, ובבית להחליט שאתה לא מרכיב ואז להתקשר לאיקיאה ולהזמין הרכבה.

10.4 כשמוכר בחנות מציע לכם "לשדרג" את המוצר - זה בדיוק התפקיד שלו. לתת לכם עוד קצת, כדי להרוויח ממכם עוד קצת. להיות חשדניים ולהיות בטוחים שהוא מביא לכם הצעה שאכן באמת יותר משודרגת. כשקניתי את הסאונד לבית, מאוד בנחמדות שיכנע אותי המוכר לשנות את המוצרים שידעתי שאני הולך לקנות. אחרי שקניתי תפסתי את עצמי שאני קונה מוצרים שאני לא יודע עליהם כלום. מזל שהמוכר היה מעולה, ובאמת נתן מוצרים מעולים. אבל זה יכל להיגמר אחרת. כמו בדלתות פנדור. הקבלן נתן לנו דלתות פנדור סטנדרטיות. החלטנו לשרדג לדלתות ביטחותיות שאין בהם צירים חיצוניים, ולכן לא ניתן לתקוע אצבע בין המשקוף לדלת. אחרי הרבה מחשבה גילנו שאנחנו לא מכירים אף אחד שהכניס את האצבע לשם. מצד שני, נוח לעיתים לפרק את הדלת מהציר כשצריך להכניס מוצר גדול לחדר. דבר שלא ניתן לעשות בדלתות פנדור ביטחותיות. וגם כל המשקוף שונה, אז לא ניתן לקנות דלת בנפרד מהמשקוף. אז למעשה, השידרוג לא ממש יעיל....

11.4 מבצעים רק היום - לנו היה מאוד לא נעים עם "מטבחי זיו". היה מבצע למורים למטבח ב37% הנחה. נשמע מאוד מפתה. במיוחד במטבח שרוצים משהו איכותי וזה הדבר הכי יקר בבית, אז ההנחה היא דבר קריטי. יום שישי הגענו ואמרו לנו שנשארה יחידה אחת בלבד במבצע הארצי ואם אנחנו רוצים אז רק עכשיו נשאר, וצריך לחתום מהר מהר לפני שיגמר. התלבטנו, נלחצנו, וממש היו אגרסיבים בנושא. ידענו שההצעה שקיבלנו ממטבחי זיו היא טובה בהשוואה לנגרים פרטיים שנתנו לנו הצעת מחיר, אבל מאוד לא אהבנו את האגרסיביות. בקיצור, חתמנו ושילמנו מקדמה. לא הופעתנו שאחרי שבועיים גילנו זוג מהשכונה שגם חתמו במטבחי זיו ולקחו את היחידה האחרונה במבצע.... בא.ל.מ למדנו שהקליינט הכי חשוב. היה מבצע של ישראכארט עם הנחה גדולה, אבל בגלל המסגרת האשראי לא יכולנו לחייב את האשראי בכל סכום הקנייה- המוכר אמר לנו:  נראה לכם שהבוס יוותר על הקנייה, הוא ייתן לכם את ההנחה גם אם תשלמו באשראי אחר. לכן מבצעים תמיד יהיו, ואסור להתרגש מהם.

12.4 פרסומי פייסבוק - ראינו חנות תאורה שפירסמה: החלפת מלאי בחנות 70% הנחה על מוצרי החנות. הגענו לראות ואין שום זכר למבצע, ואין שום הנחה מיוחדת. לכן לא להאמין לכל הנחה. אלא רק לאנשים שהיו וראו בעיניים. או שאם אתם באזור אז תקפצו - לא להשקיע מעבר. גם ראינו בחנות רהיטים מבצעים ב80% - בהשוואה גילינו שעם ה"הנחה" יותר יקר מחנות רגילה. המוכר לא כתב 80% מאיזה מחיר...

13.4 תסמונת "בית בונים פעם אחת" - הרבה לחץ מופעל עליך מצד אנשי המכירות להשקיע/לשדרג. וגם אתה רוצה, עד שקנית בית, שיהיה לך באמת טוב, ויש שכנוע עצמי להשקיע קצת יותר. הבעייה שה"עוד קצת" הזה מצטבר לסכומים שלא האמנת שזה יגיע לשם. כי כל מוצר בנפרד, זה נראה עוד קצת בדלתות, עוד קצת במדרגות, עוד קצת בסלוט של המזגן וכו' וכו'- וכשזה מצטבר ביחד זה מגיע לסכום מבהיל. עצה שאני מצטער שלא הקשבתי לה - כל הצעה, לא משנה מהי וכמה היא, לקחת הביתה ולחשוב. כשלא נמצאים תחת העידוד המסיבי של המוכר, הרבה יותר קל לחשוב האם זה פיק-שידרוג או פייק-שידרוג.

14.4 חיקויים - יש מלא עיצובים בשוק, מצאתם משהו שאהבתם, צלמו ויש מישהו מבני דודינו שיעשה לכם העתק מדויק ב2/3 מחיר. ריהוט, ספות וכיסאות לכו ל"פשוט ריהוט". ראינו שולחן לפינת אוכל בחנות במבצע 4500, אצלו זה עלה 3200. הגענו אליו הביתה, סגרנו אצלו את הדברים, הוא לקח 800 ש"ח במקום (נראה לי דמי תיווך), ואת כל שאר הכסף משלמים ישירות לפועלים שמביאים את הריהוט הביתה.

15.4 לא כולל - כמעט כל מוצר לא כולל משהו: מע"מ, הרכבה, הובלה, הובלה מעבר לקו הירוק, הובלה מעל קומה שלישית, פירוק דלת, קידוח וחיתוך סורגים (במזגנים) , טיפ וכו'. תבררו מה זה לא כולל, שלא תופתעו. לרוב, התשלום נעשה בנפרד ישירות למוביל ולמרכיב.

16.4 מוצרים גדולים - רגע לפני שקונים מקרר גדול, או ספה מורכבת כדאי מאוד לוודא שהוא עוברים בדלת סטנדרטית. לא תרצו לגלות שצריך להזמין מנוף להכניס את המוצר דרך המרפסת.

17.4 תיקייה מסודרת - הכינו לכם תיקייה מסודרת עם כל קבלה, תעודת אחריות, הצעת מחיר שקיבלתם. זה מאוד נוח לדעת מיד היכן לחפש.

18.4 חנויות בוטיק - מניסיון שלנו עם כיסאות ושולחנות, גם בחנויות יוקרתיות וגם בחנויות פשוטות ניתן למצוא את אותם דגמים בדיוק, במחירים אחרים לחלוטין. על השם משלמים ביוקר. ברוך השם.

19.4 החזרת מוצרים - לפני קניית מוצר גדול לברר מהי מדיניות החנות לגבי החזרת מוצר מכל סיבה שהיא. חשוב לדעת מה יקרה אם לא יסתדר העיסקה.

20.4 כמה להשקיע? בבית בכלל, ובקניית מוצרים בפרט, אפשר ללכת לאיבוד מההיצע האין-סופי, מאוד מבלבל להחליט האם להשקיע עוד, או להשתמש במה שקיים בבית הישן. אז כמה להשקיע? במידה ואין כסף - זה השיטה הכי חסכונית, קונים את המינימום הנדרש. במידה ויש,  מגיעים לשאלה האם שווה להשקיע ולקנות חדש. לשם כך צריך לשאול את עצמך האם תיקח הלוואה בשביל לקנות את המוצר? במידה וההרגשה שכן, זה אומר שהמוצר נצרך.

21.4 כשגרים בבית החדש מגלים צרכים חדשים, מה שהיה ברור בדימיון שצריך לא בהכרח שהמציאות תהיה כך. אנחנו קנינו מראש שולחן גדול לפינת אוכל במטבח יחד עם 6 כיסאות, היה ברור לנו שצריך שולחן, אבל כשהגענו הרגשנו שזה לא היה נכון וצריך לעשות שולחן הרבה יותר קטן בצורת אי וקצת כיסאות בר. מאז אני ממליץ מה שחייבים לקנות – קונים, אבל מה שאפשר לדחות ולקנות אחר כך, עדיף להמתין להרגיש את הבית ולעשות קניות יותר מדוייקות.